profil

Sorularla "Volkan Şarman"

İşim sürükledi beni Tokyo'ya. Doğrusu hiç de aklımda yoktu dünyanın o köşesine gitmek... En azından seyahat listemin ilk sırasında yer almadığı kesin Tokyo'nun. Ama bir gün çalıştığım firmanın üstlendiği uluslararası bir proje dolayısıyla 3 aylığına orada yaşamam gerekliliği ortaya çıktı ve birden Tokyo oturuverdi gündemimin en başına.

Tokyo'daki partnerlerimiz bizim için Nakameguro'da ev tutmuşlardı ve ben adımımı attığım andan itibaren çok sevdim bu kısmını şehrin. Zamanla öğrendim ki mahallenin geçmişi aslında oldukça karanlıkmış. Hatta kulağıma öyle hikâyeler geldi ki tüylerim diken diken oldu ister istemez; ikinci dünya savaşı sırasında geceleri bir sürü insan ölmek üzere kendisini nehrin sularına bırakırmış ve gökyüzü o insanların çığlıklarıyla dolarmış. Bu trajik olaylar gerçekten oldu mu bilmiyorum ama 80'lerin sonuna kadar suyun zehirli olduğu, pislik ve sineklerle dolu olduğunu biliyorum. Zamanla devletin yoğun uğraşları sayesinde temizlik çalışmaları yapılabilmiş ve mahalle karanlık yüzünü arkasında bırakmış. Bu gelişmeyle birlikte bölgenin merkezi lokasyonu ve ucuz kiralarından faydalanmak isteyen genç tasarımcılar, sanatçılar ve girişimciler bu mahalleye yerleşmeye başlamış. Yaratıcı kesimin buralara kaymasıyla bambaşka bir enerjiye kavuşan, 90'ların ortalarından bu yana giderek daha 'cool' bir hale gelen Nakameguro bugün artık ağaçların süslediği, renkli insanların sokaklarında yürüdüğü sevimli bir mahalle. Hemen hemen her gün yeni açılan bir restoran veya kitapçı veya kafe keşfetmek mümkün. Burada yaşadığım şu üç ayda bile ciddi yenilikler oldu; ben de mahallenin eskisiymişim gibi, ofistekilere aaa siz daha görmediniz mi benzeri sorularla hava atma fırsatı yakaladım : ))

Tokyo'nun hiç şüphesiz pek çok yüzü var ve bu şehri ziyaret etmeye gelenler tüm yüzlerini görmek iseyeceklerdir. O çok kalabalık ve modern, telaşlı yüzü, geleneklerine bağlı sakin yüzü ve işte Nakameguro'da yaşayan enerjik, dinamik, yaratıcı yüzü... Kısacası Tokyo'ya yolunuz düşerse sakın ola ki Nakameguro'ya selam vermeden geçmeyin!

En Sevdiğim 10 Mekân:

1LDK Shop :

Ayakkabıdan sabuna her şey çok şık...

1l

Geek Garage :

Benim gibi bisiklet delisi olan herkesin uğraması şart.

geek

Impossible Project Space :

New York, Paris ve Viyana'da da şubesi bulunan bu sanat mekânı her zaman enteresan saatler yaşatıyor.

space

Art Bird Books:

Bulması zor ama çıkması imkansız. Moda ve fotoğraf/fotoğrafçılık üzerine kitap arayanlar için...

artbirdbooks

J'antiques:

Adı sıklıkla dünyanın en iyi vintage dükkânı olarak anılıyor.

j

Cerons:

Küçük ve rahat bir ortamda lezzetli şaraplar içmekten hoşlananlar için birebir.

şam

Aoya:

Japon mutfağından lezzetleri merak edenler için harika bir öğle yemeği adresi!

ao

Blue Blue:

Japonya'nın ünlü giyim markası Hollywood Ranch Market'in denim uzantısı olan Blue Blu'da envai çeşit jean pantolon mevcut...

b

Red Book:

Chicken curry'si muhteşem.

red

Kakitsubata Bekkan:

Bu galeride sergilenen el yapımı ürünleri arzu ederseniz hemen köşedeki aynı ismi taşıyan dükkanda satın alabiliyorsunuz.

b

 
Tokyo
 

Söz Şehirlerde

Ben Tokyo

“”

Dünya Elinizin Altında

Tokyo Elinizin Altında

“”

Nisan'da Nereye?

Nisan'da Nereye?

“”