profil

Sorularla "Sevim Zakuto"

Tel Aviv hızlı ve genç bir şehir. Buraya taşındığımda ilk dikkatimi çeken özelliği özgürlüğü ve kaosu bir arada barındıran, İstanbul gibi göze hitap etmeyen ama insanın ruhuna kazınan, sınırsız opsiyonlar sunan bir şehir oluşuydu; dünyanın dört bir yanından bu ülkeye göç eden gençlerin sinerjisiyle yükselen bir şehir...

Ve ben bu şehirde yaşamak için kendime öyle bir yer seçtim ki , insan vücudu üzerinden tarif edecek olsam, kalbi derim. En hareketli ve seçeneklerin bol olduğu bölgesi, Kerem HaTeymanim. Küçük dar sokakları, eski ve yeni binaların bir araya geldigi, esnafla entel kesimin buluştuğu nokta.

Sabah 7'de açılan halk pazarının esnafının bağırmalarıyla güne gözlerini açan bölgeye gelip bir köşesine kurulursanız eğer, seyredeceğiniz sahneler, huzurevinden yaşlı dostlarımızın Filipinli bakıcılarıyla sabah yürüyüşleri, pusetli genç annelerin spor ayakkabılarıyla, son 9 ayda aldıkları kiloları vermek üzere sahile koşturmaları, doktora öğrencilerinin restorantlardaki sabah vardiyalarına yetişmek için hızla bisikletlerinin pedallarını çevirmeleri ve geceyi henüz tamamlamış gençlerin akşamdan kalma kıyafetleriyle evlerine dönmeleri olacaktır.

Bölgenin bu kadar renkli olmasında haftada iki kez kurulan pazar ve gün içinde sizi en beklenmedik anda yakalayan tiyatro sanatçıları, müzisyenler veya jonglörlerin rolü de büyük elbette!

En güzeli ise bu kadar göçmenin ve turistin oldugu bu bölgede dünya mutfağının kendi lokal mutfağından daha fazla gelişmiş oluşudur. Üstelik hemen her sokak köşesinde mutlaka bir mahalle pub'ı bulunuyor...

Tel Aviv'e yolunuz düşecek olursa eğer sizi muhakkak Kerem HaTeymanim'e beklerim; eminim beğeneceksiniz!

 İşte En Sevdiğim Yerler:

Shuck HaCarmel (Carmel Pazarı):

Sakin Teyzelere bakıp görüntüye aldanmayın, bu pazarda elma fiyatına mango veya
papaya satın alabilirsiniz. Kıyafetten havluya evinizin her türlü ihtiyacını sabah 7'den akşam 7'ye
pazar-perşembe temin edebilirsiniz.

shucpazarı

Nahalat Binyamin Sokak Pazarı:

Halk Pazarı'nın bir yan sokağında sadece salıları ve cumaları kurulan Nahalat Binyamin Sokak Pazarı'na girerken bir palyaço tarafından karşılanabilirsiniz. Tezgahlar arası gezerken peri kılığına girmiş, dev bir mantarın üstünde, hareketsiz, saatlerce bekleyen performans sanatçısı ile resim çektirebilir, alışveriş yorgunluğunuzu atmak için bir kafede buzlu kahvenizi yudumlerken sokağın bir ucunda bir sopranonun benzersiz sesi eşliğinde günün tadını çıkarabilirsiniz. Pazarın çıkışında keman virtüözlerinin performansının kulaklarınzdan kacması imkânsızdır.

binyamin

Tel Aviv Sahili:

Çok değil sadece iki sokak aşağımızda Tel Aviv sahili bulunmakta. Her 200 metrede bir kafe var ve ücret karşılığı şemsiye ve şezlong temin edebiliyorsunuz. Benim favorimse hasır halimi ve yiyeceğimi alıp bedava sahilinden faydalanmak. National Geographic'e göre dünyanın en iyi dokuzuncu sahil şehri.

Sahil

Neve Tzedek - Dallal:

Kek cenneti olarak geçen ödüllü fırın/pastane Dallal'e giderken geçeceğiniz Neve Tzedek bölgesi size kendinizi eski Fransız filmlerinde gibi hissettirecek. Küçük butik dükkanları ve kafeleri ile ünlü bölgeye uğramadan Tel Aviv gezisi bitirilmemeli bence.

Dal

Vegan Restaurant - Zakaim:

Hayvan haklarına olan saygılarından menülerinde bala bile yer vermeyen bir restorantın lezzetiyle sizi baştan çıkaracağını ve menüde ne varsa cebinizdeki son kuruşu harcayana kadar ısmarlayacağınızı söylesem inanır mısınız? Arada bir küçük hayvan dostlarımıza bir rahat verip toprak ananın bize sunduğu lezzetlerin tadını çıkarmak da hoş olabilir, ne dersiniz?

zak

Minzar - Kerem Hateymanim:

Günün hangi saati olursa olsun soğuk bira keyfi ve güzel bir sohbet için kapıları her zaman açık olan Minzar, küçük atıştırmalık menüsüyle midenizi de mutlu kılıyor.

minzar

Pasaz - Allenby Street:

Yerin altında 400 metrekarelik bir alanda her akşam farklı bir DJ'in performansı sayesinde mutlaka sizin müzik zevkinize uyan bir gece olacaktır.

pasa

Studio Naim:

Bu kadar yemek ve içmekten sonra biraz toksin atmak, biraz yoga biraz dans ile Tel Aviv'in genç ve sportif ruhunu yakalamak isteyenler için Florentin bölgesinde bulunan Studio Naim'e bir göz atmayı ihmal etmeyin.

naim

Piazza Rustico:

Evime yakın ödüllü İtalyan lokantasını tavsiye ederken resim olarak kendi resmimi ekledim; ne deolsa günümün büyük bir kısmı burada geçiyor! 3,5 senelik İtalyan mutfağı egitimini tamamladım ve gururla söyleyebilirim ki, dünyanın her yerinden gelen müşterilerimizin söylediği tek şey, yemeklerin inanılmaz olduğu, atmosferin de mutlu bir italyan ailesininkini aratmadığı...

pizza

Yafo:

Tarihi otantik şehir Yafa, Tel Aviv'e bağlı sahilden 20 dakikalık yürüme mesafesinde. M.Ö. 7500'den beri yerleşim bölgesi olan Yafo tarihi boyunca bir çok kültüre tanıklık etmiş; Osmanlı döneminden de hâlâ izler taşıyor. Bit pazarı, kafeleri, balık lokantaları ve limanı ile, keyifli saatler geçireceğiniz, fotoğraf makinenizi her an resim çekmeye hazır tutmanız gereken bir gezi olucaktır.

Yafo

 
Tel Aviv
 

Dünya Elinizin Altında

Tel Aviv Elinizin Altında

“”

Ekim'de Nereye?

Ekim'de Nereye?

“”