nilüfer

   Sorularla "Nilufer Atalay"

Londra’ya 2000 yılında master yapmak üzere geldim. Öğrenciliğim sırasında Southbank’de Tate Modern’in hemen arkasındaki bir öğrenci yurdunda kalmıştım. Öğrenciliğim bittiğinde de o zamanki nişanlım, şimdiki eşim Burak ile nereye taşınsak diye düşünüp pek çok arkadaşımızın yaşadığı Chelsea’de karar kılmıştık. On iki yıldır yaşadığım Chelsea hâlâ büyüdüğüm Kadıköy’ün, meşhur Kings Road ‘bizim’ Bağdat Caddesi’nin yerini tutmasa da, Chelsea benim icin çok özel. Yetişkin hayatımın tüm önemli anıları bu mahallede geçiyor.

Chelsea benim evlendiğim yer (Chelsea Town Hall, Ekim 2011). Chelsea benim Londra’da iş hayatına başladığım yer – South Kensington’dan metroya binip ilk defa işe giderken yaşadığım heyecan dün gibi. İki hamileliğim sırasında akşamların Chelsea yollarını turladık eşimle. Şimdi kızlarımın okula başladıkları yer olarak da geçiyor kişisel tarihimize! Burslu bir öğrenci olarak başladığım Londra hayatı on üç yıl sonra evli, iki çocuk annesi bir bankacı ve de bir Chelsea’li olarak devam ediyor…

Sanırım Chelsea’nin büyüsü burada kimsenin kendini ‘yabancı’ hissetmemesinde. Burada yaşayanlar dünyanın, daha çok da Avrupa’nın dört bir tarafından gelen insanlar. Sokakta yürürken her türlü dilin konuşulduğunu duymak mümkün. Çoğu evde iki, hatta üç dil konuşuluyor. Kızımın 18 kişilik sınıfında sadece 2 çocuğun evinde tek dil olarak İngilizce konuşuluyormuş. Durum böyle olunca da kimse kendini ‘yabancı’ hissetmiyor. Benim gibi Chelsea’li oluveriyor.

Chelsea’de hayattan bahsedince benim ilk aklıma gelen sahne bence bir güzellik abidesi olan Prince Albert Bridge’den geçip Battersea Park’a yürümek. Özellikle hava güzelse scooter’larının üzerinde gençler, bebek arabalarını iten anneler, koşanlar, yürüyenler, sırtlarında tenis raketleri ile pek çok kişiyi Battersea Park’ın yolunu tutmuşken bulabilirsiniz. Hyde Park kadar turist çekmez, parkın içi çok sakindir ve özellikle Budist Pagoda’nın yanı ya da gölün kenarındaki La Gondola’da tahta masalarda oturup ördekleri seyrederken koca bir metropolün göbeğinde olduğunuzu unutuverirsiniz. Kızım bebekken, uyku saatini Battersea Park’da göl kenarına denk getirirsem ben de kitap okur, o anların keyfini çıkarırdım. Bu haftasonu aynı parka okulunun spor müsabakalarını izlemeye gideceğiz.

Bunca yıllık maceramızda Chelsea’de pek çok değişime sahit olduk. Şimdi Duke of York Square adıyla pek çok ünlü mağazaya ev sahipliği yapan meydanda bizim buradaki ilk yıllarımızda Irak’da savaşmak icin başvuran asker adayları imtihan edilirdi. Hayretle şınav çekmelerini izlerdik. Şimdi Cumartesi günleri kurulan harika pazarda çocuklarla gezinirken bunu hatırlayınca kendimizi, “Biz eskiden buradan denize girerdik,”diyen annelerimiz gibi hissediyoruz.

İşte En Sevdiğim Yerler:

Orangery

Kensington Bahçeleri’nin içindeki Orangery’de 5 çayı.

Duke of York Square

Cumartesi günleri Duke of York Square’de kurulan pazar. Kalabalığı takip edin ve Caribbean Roti Wrap sipariş edin, pişman olmayacaksınız. Yanına bol peçete istemeyi unutmayın.

pazar

Chelsea Farmers’ Market

Açık havada, damak tadınıza göre lezzetli pizza ya da steak seçenekleri. Sonrasında hemen yanındaki çiçekçi de turlamaya değer.

La Bottega

Bence Londra’daki en iyi kahve.

botega

Patisserie Valerie ya da Amorino

Kings Road’da ya da High Street Kensington’da dükkân gezmece. Dondurma yalayarak gezmek isteyenler için Patisserie Valerie ya da Amorino.

Colbert

Sloane Square’de Fransız lezzetleri için eski Oriel, yeni Colbert.

colbert

Fulham Road Daunt Books

Dünyanın değişik coğrafyalarından gezi rehberleri ve bölgelerine göre edebiyat.

book

Luigi’s

Fulham Road’da en iyi İtalyan peynirleri ve şarküteri için Luigi’s.

luigi

La Gondola

Battersea Park’ta La Gondola’da keyif.

Natural History Museum

Çocuklarla: Princess Diana Memorial Playground, Science Museum ve özellikle dinazor meraklısı küçük canavarlar için Natural History Museum.

 
Londra
 

Söz Şehirlerde

Ben Londra

“”

Dünya Elinizin Altında

Londra Elinizin Altında

“”

Şehirler ve Yürüyüş Rotaları

Londra

18 saatte “”

Eylül'de Nereye?

Eylül'de Nereye?

“”