maria

Sorularla "Maria Julia Goyena"

Ben Buenos Aires’te doğdum, gerçek bir ‘Portena’yım anlayacağınız. Buenos Aires’in içindeki tüm güzellikleri ve çirkinlikleri ben de kendimde toplamışım gibi gelir bazen. Doğrusu bunun pek de şaşılacak bir tarafı yok; ailemde son 8’i Buenos Aires’te olmak üzere 17 nesil Arjantin’de doğup ölmüşler.

Şu anda Sal Telmo’da (Montserrat), Bolivar Sokak’ta oturuyorum. Her devrimin doğum noktası olan ve bizim kendi aramızda ‘Pembe Köşk’ dediğimiz Başkanlık Sarayı ve Cabildo’ya sadece 8 blok uzaklıktayım.

San Telmo’da yaşam, tatile çıktığınızda hissettiğiniz o yabancılık ile yüzyıllardır buralı olanların arasında yaşamaktan gelen tanışıklığın tuhaf bir karışımından ibarettir. Şehir tanıdık yüzler ve ‘Olsa olsa Buenos Airesli’dir’ diyeceğiniz kadar nev’i şahsına münhasır, tangonun mırıltısıyla başka bir dünyaya sürüklenmiş kişiliklerle doludur. Tarihi şehir merkezi ise bunun tam aksine atom enerjisi fışkırırcasına hareketli ve dinamiktir. Bir molekülü tetiklediniz mi peşini patlamalar takip eder. Ve bulaşıcıdır bu enerjisi…

Bolivar, Defensa veya Balcarce sokaklarında yürürken etrafınızda yuvarlak kuleli kiliseler görürsünüz. Basitleştirilmiş bir barok stile sahip olan bu kilise ve katedraller maalesef, bir çoğu oldukça çirkin sayılabilecek binalarla, artık dokunulmasına izin verilmeyen, koruma altına alınmış kolonyel tarzı evler arasında sıkışıp kalmış gibi dururlar.

San Telmo aslen zenginlerin mahallesiydi; Londra’nın Knightsbridge veya Upper East Side’ı gibiymiş bir zamanlar. Maddi durumları iyi olan aileler genellikle San Telmo’da yaşarlar, Flores’de de yazın bunaltıcı sıcağından kaçacakları bir yazlık evleri olurmuş. Sonra sarı humma salgınıyla her şey değişivermiş; insanlar canlarını kurtarmak için burayı terk edip Recoleta civarına sığınmışlar.

Defensa sokağı üzerinde Humberto Primo sokağı ile kesiştiği noktada yer Plaza Dorrego’daki pazar yeri 1970’te Jose Maria Pena tarafından başlatılmış. O günden beri de her pazar burası tıklım tıkış dolar. Pazar artık ilk başladığı noktada değil, ta başkanlık sarayına kadar uzanıyor. Ve San Telmo geçen 40 yıl boyunca bugün de olduğu gibi hep bir değişim içinde. Ama artık havada yepyeni ve taptaze bir koku var; sanıyorum ki tango dersi almak veya sadece dans edenleri seyretmek için onca yol gelen ziyaretçilerden dolayı…

San Telmo sadece bizlerin değil, Buenos Aires’in de doğum yeridir. San Telmo en eski ve en önemli kiliselere ev sahipliği yapmakla kalmaz, bana ve benim gibi pek çok insana da hayat verir.

Buenos Aires
 
 

İşte En Sevdiğim Yerler

The Puerto Rico Café

416 Adolfo Alsina Street, Moreno ile kesiştiği noktada.Sanki 1920’lerde zaman durmuş!

La Puertoooo 3

LaPuerto 4

Banco Rojo Snack Bar

Bolivar sokağında

2 El Banco Rojo

San Telmo Pazarı

3 SanTelmo Market

Lo del Carmen Restaurant

La Coruña olarak da bilinir, 994 Bolivar Street.

Pedro Telmo Restaurant

962 Bolivar Street.

5 Pedro Telmo

Dorrego Plaza, Defensa and Humberto Primero

Vino Tango

Şarap dükkânı, 488 Estados Unidos Street.

Signos Jewelry Design

428 Carlos Calvo Street.

Santo Domingo Kilisesi

Belgrano Avenue ve Defensa sokağının köşesi.

Independencia Avenue’daki lastik tamir dükkânı

Peru sokağı yakını.

Petanque, Defensa Street 596

Mexico sokağı köşesi, Fransız restoranı.

9 Patenquee

MASH Restoran

518 Mexico Sokağı (Curry’leri İNANILMAZ! İngiliz usulü şekerliler ve acı lezzetler).

Chan Chan, Peru restoranı

1390 Hipolito Yrigoyen Street.

 

Söz Şehirlerde

Ben Buenos Aires

“”

Dünya Elinizin Altında

Buenos Aires Elinizin Altında

“”

Şehirler ve Yürüyüş Rotaları

Buenos Aires

18 saatte “”

Kasım'da Nereye?

Kasım'da Nereye?

“”