lauran sozmen pic

Sorularla "Lauren Sözmen"

3 yıl önce, Brooklyn’e taşınma fikri kesinlikle korkutucu gelmişti. Manhattan’da yıllarca yaşadıktan sonra Brooklyn ister istemez hayatın merkezinden uzak ve yabancı geliyordu. Biraz araştırma soruşturma ve üç beş hayalkırıklığından sonra kendi küçük vahamızı bulduk: Park Slope. Burası Prospect Park’ın solunda kalıyor ve metro ile Manhattan’a tamı tamına 15 dakikalık mesafede.

Genellikle genç aileler ve çiftlerden oluşan bir mahalle burası. Hemen hemen her köşede köpeğini ya da bebeğini gezdiren birilerini görürsünüz; kimilerine göre New York’un en güvenli mahallesi burası. Sokaklarında tipik “brownstone” tarzı binalar ve bol bol ağaçlar vardır. Park Slope’a ilk gelişimi çok iyi hatırlıyorum; soğuk bir akşamdı ve en çok hoşuma giden şey, her brownstone tarzı binanın önünde eski bir gaz lambası olmasıydı.

Park Slope’ta yaşamanın en güzel yanlarından biri Prospect Park’a çok yakın oluşudur. Central Park’tan biraz daha küçük, Central Park’ın tüm güzelliklerine sahip ama kalabalığın hiç olmadığı halini hayal edin. (Her iki parkın da yaratıcısı Frederick Law Olmsted). Ben bu parka her gün, köpeğim Truffle ile giderim ve her seferinde ruhumun gülümsediğini hissederim. Hava buz gibi mi, yağmur mu yağıyor veya güneş mi açmış, hiç fark etmez. Ve bu parkı Truffle da en az benim kadar seviyor!!! Yazları da bol bol konserler, şovlar ve etkinlikler düzenleniyor. Bazen Manhattan’dan sırf bunları görmek için gelenler bile oluyor!

Park Slope’da yaşayanlar genellikle sabah 9 akşam 5 çalışan gruptan değil; daha çok sanatçı, yazar, tiyatrocu ve küçük iş sahipleri. Bu yönünü seviyorum çünkü sonuçta ben de evden çalışan biriyim ve bir şeylerin olup bittiğini hissedebiliyorum. Örneğin bir kahve almak veya spor salonuna gitmek için evden çıktığımda etrafımda telaşlı telaşlı koşuşturan bir sürü başka insan görüyorum. Ve bu, örneğin Tribeca’da asla yakalayamayacağınız bir enerji ve motivasyon veriyor.

Olumsuz yön derseniz, o zaman Park Slope’un içinden geçen her iki metro hattının da - F & G - pek güvenilir olmadığını söylemeliyim; özellikle da haftasonları durum iyice kötüleşiyor. Ama onun dışında Manhattan’da bir toplantıdan diğerine koştuğum bir günün ardından eve gelince, derin bir nefes alırım ve aklımdan hep aynı şey geçer:

“Home Sweet Home”!

New York
 

İşte En Sevdiğim Yerler

Gather

Tipik paket servislerine harika bir alternatif. Yemekler çok leziz. Benim en sevdiklerim: Domates & Patates Graten, Kaburga ve Unsuz Çikolatalı Kek.

341 7th Ave, Brooklyn, New York 11215

1 gather (by leslie albrecht)

Sterling Place

Dekoratif mumlardan servis tepsilerine, vintage mücevherden kitaba kadar herkese uygun bir şey var. Özellikle hediye arayanlar için ideal adres.

352 7th Avenue, Brooklyn New York 11215

2 Sterling Place

applewood

Mahallenin en iyi brunch’ı burada. Bacon kalın ve çıtır çıtır, yumurtaların yumuşaklığı mükemmel ayarda. Bu arada bloody mary’leri de muhteşem!

501 11th St, New York, NY 11215

3 applewood

Goldy & Mac

Kadın kıyafetleri ve aksesuarları satan harika bir dükkân! Pantolonunuzun üzerine şık bir üst arıyor ve ödeyebilmek için banka soymak zorunda kalmak istemiyorsanız mutlaka bir göz atın!

219 5th Ave, Brooklyn, NY 11215

4 goldy and mac

Lion in the Sun

Gerçekten çok hoş bir kırtasiyeci. O hep aradığınız doğumgünü tebrik kartını veya düğün davetiyelerini veya paket kâğıdını burada kesinlikle bulursunuz.

232 7th Ave, Brooklyn, NY 11215

5 lion in the sun

The Bagel Hole

Bagel, bagel, bagel… Hepsi süper taze ve süper lezzetli!

400 7th Ave, Brooklyn, NY 11215

Clay Pot

Sıkıcılık veya geleneksellikten uzak bir yer… Kalbinizi çalacak pırlanta yüzükler dükkânın arkasında.

162 7th Ave, Brooklyn, NY 11215

7 claypot

Terroir

Bir bardak şarap ve küçük atıştırmalıklar eşliğinde arkadaşlarınızla sohbet için ideal adres. Ricotta’lı köftelerini mutlaka denemelisiniz. Sıcak havalarda garaj kapısını kaldırıyorlar.

284 Fifth Ave Brooklyn, NY 11215

Café Grumpy

Küçük ve kusursuz bir kahveci! Soya latte’ler ilahi lezzette!

383 7th Ave, Brooklyn, NY 11215

9 cafe grumpy

Cocoa Bar

Çikolatanın envai çeşidi... Benim favorim Spicy Hot Chocolate!

228 7th Ave, Brooklyn, NY 11215

10 cocoa bar

 

Söz Şehirlerde

Ben New York

“”

Dünya Elinizin Altında

New York Elinizin Altında

“”

Şehirler ve Yürüyüş Rotaları

New York

18 saatte “”

Haziran'da Nereye?

Haziran'da Nereye?

“”