Kültür Sanat / Franz Kafka Evi ve David Cerny Heykelleri, 09:30 - 11:00

Prag denince akla ilk gelen isim Kafka olduğuna göre Prag’da yapılacaklar listesinin ilk adımı da belli olmuş demektir. Meşhur yazarın küçük evini sabahtan, kalabalıklar henüz buraya gelmeden önce ziyaret etmenizi öneriyoruz. Evin hemen yanı başından inen dar sokak sizi David Cerny’nin bir parka yayılmış olan ünlü heykellerine ulaştıracak. Çek Cumhuriyeti’nin en ünlü heykeltıraşı olarak kabul edilen Cerny ve eserleri Prag’da mutlaka keşfedilecek eserler arasında.

Yürüyüş/Charles Köprüsü, 11:00 - 12:00

Prag’da keyifli bir tarih turu için nereye gidilir diye soracak olursanız Vlata nehrinin üzerinde yer alan 520 metre uzunluğundaki bir köprüde bir saat yürümeye hazır olun. Bahsettiğimiz belki de dünya tarihinin en güzel, en alımlı köprülerinden birisi olduğundan, siz de görünce Prag’ın tarihi yerlerinden birini keşfetmenin keyfiyle üzerindeki kalabalığa hak verecek, birbirinden alımlı heykellerin fotoğraflarını çekip Prag şehir rehberinize unutulmayacak anları kaydetmek isteyeceksiniz.

Öğle yemeği/Jan Paukert, 12:30 - 14:30

Prag’da ne yenir diyenler için 100 yıllık bir delicatesen’de öğle yemeği keyfinin paha biçilemez olduğunu söyleyebiliriz. Burası özellikle sandviç sevenler için bir vaha... Yüzlerce çeşit malzemeden dilediğinizi seçerek kendinize özel bir sandviç hazırlatın ve biraz yorgunluk atın! Jan Paukert, karnınız aç değilse de Prag’da keşfedilecek tarihi mekânlar arasında alıyor yerini.

Alışveriş/ Wenceslas Meydanı , 15:00 - 16:30

Prag’da sanat adına görülecekler arasında öncelikle cam işçiliği ve kristal el işçiliği var. Eski şehrin ara sokaklarına yayılmış onlarca dükkanda, Moser’den 14. yüzyıldan kalma kristallere uzanan bir seçkiyi bulmak mümkün. Wenceslas Meydanı’na açılan ana cadde Prag’da alışverişin de en iyi adreslerinden elbette.

Yürüyüş ve Kukla Tiyatrosu, 17:00 - 19:30

Yemeğinizin ardından, şehrin 10. yüzyıldan günümüze ulaşmış olan tarihi meydanını dolaşmayı ihmal etmeyin. Prag’da ne yapılır diye haritaların arasında kaybolmadan çıkacağınız rengarenk binalarla süslü bu küçük meydan, Ortaçağ mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak Prag şehir rehberinin en güzel köşesinde. Turunuzun ardından bir başka Prag klasiği olan Ulusal Kukla Tiyatrosu’na (National Marionette Theatre) uğramaya ne dersiniz? Meşhur klasiklerin kuklalar eşliğinde sergilendiği bu muhteşem gösteriye önceden bilet almayı unutmayın!

Akşam yemeği, 20:00 - 00:00

Bu yorucu günün ardından Prag restoranları listesinin ünlü simalarından La Degustation Boheme’de akşam yemeği keyifli saatler geçirmenin en iyi seçeneği. Leziz tadım menüsüyle uzun uzadıyla vakit geçirebileceğiniz La Degustation Boheme, 1880’li yıllardan kalma, Çek mutfağından özel tarifleri misafirlerine sunmakla övünen bir restoran. Yaklaşık 3 saat kadar süren tadım menüsü farklı lezzetlerden keyif duyanlar için Prag’da keşfedilmesi gereken bir mekân.

 
Prag
 

Dünya Elinizin Altında

Prag Elinizin Altında

“”

Mayıs'ta Nereye?

Mayıs'ta Nereye?

“”