Kahvaltı, 09:00 - 10:00

İspanyol başkentini gezmeye başlamak için kraliyet sarayından daha uygun neresi olabilir ki? Ama uzun yürüyüş öncesinde birşeyler atıştırmak gerek. İyi ama güzel bir kahvaltı için Madrid’de nereye gidilir dediğinizi duyar gibiyiz. Palacio Real’in tam karşısında yer alan Plaza de Oriente meydanı yeşilliklerle kaplı bir meydan. Turist kalabalıkları henüz buraları doldurmadan evvel yerellere katılıp güzel bir kahvaltı yaparken dilerseniz bu güzel meydana bakan bahçe sofralarında dilerseniz kırmızı rengin hâkim olduğu şık kafesinde atıştırabilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin Madrid’in en iyi kafelerinden olan Cafe de Oriente sizi hayal kırıklığına uğratmayacak.

Palacio de Real / Cathedral de la Almudena, 10:00 - 11:45

Madrid’de unutulmayacak bir tarih turu için nereye gidilir, neler görülmesi gerekir; buyurun açıklıyoruz! Kraliyet sarayına hoşgeldiniz! Tarihi 9. yüzyıla dayanan ve halen kraliyet tarafından kullanılmakta olan saray ve bahçeleri, meraklıları için ziyarete açık. 135.000 metrekareye yerleşmiş olan sarayda 3418 oda bulunuyor ve yüz ölçümü olarak Avrupa’nın en büyük sarayı olma özelliği taşıyor. Kraliyete ait birçok eşya ve eseri görmenin yanı sıra güzel havalarda dillere destan güzellikteki bahçelerini gezmek de müthiş bir keyif. Saray turununuzu tamamladıktan sonra sarayın hemen yanı başında, Madrid’de keşfedilecek tarihi bir mekân daha olan Almudena katedrali sizi bekliyor.

Öğle Yemeği, 12:00 - 13:30

Saraydan çıktıktan sonra sadece 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde İspanya’nın ünlü pazar yerlerinden biri olan Mercado San Miguel yer alıyor. Adının 'pazar' olması sizi aldatmasın, İspanyol mutfağının yerel tatlarını bulabileceğiniz bu kapalı pazar alanı aynı zamanda Madrid’in en güzel tapas restoranlarına da ev sahipliği yapıyor. Öğle saatlerinin gelmesiyle beraber yemeğe düşkün Madridlilerle dolup taşan mekân iyi yemek yemek ve dönüşte eve birkaç malzeme kapmak için Madrid’de yapılacak en keyifli aktivitelerden.

Kahve Molası, 13:45 - 14:15

Yemek sonrası kahvesi için Madrid’in muhakkak görülmesi gereken meydanlarından Plaza Mayor'a gitmeye ne dersiniz? Bu tarihi mekâna kurulup gelip geçeni seyrederek geçireceğiniz yarım saat Madrid turuna keyifli bir anı olarak geçecek, hem vücudunuzu hem de zihninizi dinlendirecek.

Yürüyüş, 14:15 - 15:00

Madrid’de başka nereye mi gidilir? Plaza Mayor’dan çıktıktan sonra şehrin bir diğer ünlü meydanı olan Puerta del Sol’a uğramayı ihmal etmeyin. Burası şehrin kalbi; sağlı sollu ünlü markaların yer aldığı geniş meydan boyunca kalabalıklar size eşlik edecek. Sonrasında da Plaza de Cibeles’i dolduran göz alıcı tarihi binalar da Madrid’de görülecekler arasında elbette. Meşhur Cibeles meydanından sağa saptığınızda şehrin ve İspanya’nın en meşhur müzesi olan Prado Müzesi sizi bekliyor olacak.

Prado Müzesi, 15:00 - 17:30

Madrid’de sanat, şehrin keşfedilmesi gereken tüm noktalarına nakşedilmiş âdeta. Avrupa sanat tarihinin en önemli eserlerini bünyesinde bulunduran Prado Müzesi, dünyanın en değerli müzelerinden bir tanesi aynı zamanda. 12. yüzyıldan 19. yüzyıla uzanan geniş bir yelpazeye ev sahipliği yapan Prado Müzesi'nin kuruluş yılı 1819. Her yıl üç milyonu aşkın ziyaretçiyi kendisine çeken tarihi mekân, Madrid müzeler rehberi arasında belki de en kıymetlisi. El Greco, Velazquez, Goya, Rubens ve Ribera gibi Avrupa ve İspanyol sanat tarihinin en önemli sanatçılarının eserlerini gezip görmek de mümkün üstelik.

Lobby Bar, 18:00 - 19:00

Madrid’de kültür turunun ardından bir şeyler içmek ya da atıştırmak için nereye gidilir denince pusulamız Lobby Bar’ı gösteriyor. Müzenin hemen yanı başında Madrid’in en iyi otelleri arasında yer alan Ritz otelinin içinde bulunan Lobby Bar özellikle akşamüstü çay saati sırasında sunduklarıyla öne çıkıyor. Yüzyıllık ağaçların arasında yer alan bahçesi ise günün yorgunluğunu temiz havada atmak isteyenler için harika bir opsiyon.

 
Madrid
 

Dünya Elinizin Altında

Madrid Elinizin Altında

“”

Mayıs'ta Nereye?

Mayıs'ta Nereye?

“”