Kahvaltı, 09:30 - 10:00

Londra’da kahvaltı ile enerji depolamanın en iyi yolu güne tatlı bir şeyler yiyerek başlamaktan geçiyor. Soho’da Wardour Street’te yer alan The Hummingbird Bakery kahvaltıda dahi tatlıdan vazgeçemeyenler için Londra’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken adreslerden. Amerikan usülü cupcake’ler, tartlar ve keklerle dolu menüsüyle sabah kahvaltısında tatlı lezzetleri tercih edenler masalarını sert bir kahve veya çay ile tamamlayabilirler. Artık Londra şehir rehberi içinde kaybolmaya hazırsınız!

National Gallery & National Portrait Gallery, 10:15 - 12:00

Londra’da sanat bir başka... Meşhur Trafalgar Meydanı'ndaki bu iki müze komşu binalarda. 1896 yılında açılmış olan National Portrait Gallery’de Britanya Krallığı'nın en önemli tarihi simalarının en az onlar kadar ünlü ressamlar tarafından yapılmış portrelerini inceleme şansına sahip olurken hemen yan binada yer alan National Gallery’de ise 13. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan döneme ait 2300’den fazla parçayı görmek mümkün. National Gallery ve National Portrait Gallery, Krallık tarihine merak duyanların mutlaka ziyaret etmesi gereken Londra müzelerinden.

London Eye, 12:15 - 13:00

Keyifli bir kültür turunun ardından şimdi Londra’da ne yapılır diye soruyorsunuz. Şehre bir de Hitchcock filmleri misali tepeden bakmaya ne dersiniz? Londra’nın en ünlü nehri Thames’in güney kıyısında yer alan 135 metre yükseliğindeki bu devasa dönmedolap London Eye ile İngiltere’nin başkentine bir de yukarıdan göz atabilirsiniz. Her sene 3,5 milyon turist tarafından ziyaret edilen dönmedolap aynı zamanda Avrupa kıtasındaki en büyük dönmedolap olma özelliği taşıyor.

Yürüyüş, 13:00 - 14:00

London Eye’dan indikten sonra Londra’nın mutlaka keşfedilmesi gereken tarihi bölümünü yürümenizi öneriyoruz. Sırasıyla Big Ben, başkanlık konutunun olduğu Downing Street, Westminister Abbey, St. James Park ve kraliçenin ikamet ettiği Buckingham Sarayı'nı peşi sıra yürüyerek Londra şehir rehberinin tüm yıldızlarıyla tanışabilirsiniz.

Öğle Yemeği , 14:00 - 15:30

Sıra geldi aç karnınızın sesine kulak vermeye. Londra’nın en iyi İtalyan lokantaları arasında gösterilen Zafferano’daki her şey bu uzun yürüyüşe değer lezzette. Makarna, pizza, et ve sebze yemeklerinden oluşan geniş menüsüne zengin İtalyan şarap kavı da eşlik ettiğinde Londra’da ne yenir sorusu cevabını bulmuş oluyor. Küçük ama son derece şık tasarlanmış restoran aynı zamanda Londra’da alışveriş turu öncesi için de tazeleyici bir kahve molası fırsatı sunuyor.

Alışveriş Sloane Street / Harrods, 15:30 - 17:30

Alışveriş meraklıları için yemek çıkışı iki farklı önerimiz var: sokak boyunca yan yana yer alan birbirinde şık butikleri gezmek isteyenlerin Londra’da kesinlikle keşfetmeleri gereken Sloane Street ve her şeyi bir arada, tek çatı altında görmek isteyenler içinse belki de dünyanın en ünlü alışveriş merkezi olan Harrods. 'Ben ikisini de görmek istiyorum' diyenlere iyi haberimizi var; bu iki nokta birbirine sadece beş dakika mesafede yer alıyor.

Hyde Park, 17:30 - 19:00

Londra’da mutlaka yapılması gerekenler listesinin olmazsa olmazlarındandır keyifli ve yemyeşil bir Hyde Park gezisi. Şehrin içinde bir vahayı andıran Hyde Park günün yorgunluğunu atmak için biçilmiş kaftan. Keşke her şehirde böyle bir yer olsa dedirten güzellikteki parkta yürüyüş yapmak, göletlerin yanında yer alan banklarda dinlenmek ya da sizi Londra sanatıyla tanıştıran Serpentine Galerisi'ni gezmek mümkün.

 
Londra
 

Söz Şehirlerde

Ben Londra

“”

Dünya Elinizin Altında

Londra Elinizin Altında

“”

Yaşayanların Kaleminden

Nilüfer Numanoğlu Atalay'ın gözüyle Chelsea/Londra

“”

Eylül'de Nereye?

Eylül'de Nereye?

“”