Topographie des Terrors, 10:00 - 11:30

Berlin’i bu kadar farklı kılan kuşkusuz yakın tarihindeki doğu-batı bölünmesi. Amerika’nın liderliğindeki batı ittifakı ile SSCB denetimi altındaki Doğu Almanya arasında sıkışıp kalan Berlin’in tarihi yerlerinden biri olan Berlin duvarını görmeden dönmek olmaz. Şehri bir boydan bir boya bölen duvarın büyük kısmı günümüzde yok, korunabilmiş olan en önemli parçalardan bir tanesi aynı zamanda şehrin bu karanlık tarihine ışık tutan bir Berlin müzesi olarak karşımızda. Duvarı ve o dönemi merak edenler için keşfedilmesi gereken bir adres olacaktır Topographie des Terrors.

Trabant ya da Balon Gezisi, 11:30 - 12:30

Berlin nasıl gezilir diyorsunuz... Müzenin çıkışında, yolun hemen karşısında sizi onlarca eski Doğu Alman arabası ve devasa bir balon karşılıyor. Eğer merakınız bu kendine has arabalardan ve sürüş keyfinden yanaysa ve ehliyetiniz varsa 1 saatlik turlardan bir tanesini alabilir ve konvoy halinde doğu-batı ekseninde Berlin rehberi eşliğinde gezebilirsiniz. Bu fikir hoşunuza gitmediyse hemen yanı başından havalanan devasa balona binebilir ve şehre bir de tepeden göz atabilirsiniz.

Check Point Charlie, 12:30 - 13:00

Berlin’de mutlaka görülmesi gereken bir yer Check Point Charlie. Şimdilerde her ne kadar turistik bir fotoğraf köşesine dönüşmüş olsa da yıllarca doğu-batı arasındaki geçiş noktası olarak ünlenen, casus hikayelerinin meşhur noktası olan bu geçiş kapısını görmenizi öneriyoruz.

Lutter&Wegner, 13:15 - 14:30

Berlin’de öğle yemeğinde ünlü Alman sosislerinden ya da şnitzellerinden tatmaya hayır demezsiniz herhalde. Bu klasikleşmiş yemekleri denemek üzere size Berlin restoranlar rehberinin en kıdemli üyelerinden birini takdim ediyoruz: görkemli bir binanın içinde yer alan tarihi Lutter&Wegner restoranı. Hele bir de havanın iyi olduğu bir güne denk geldiyseniz, dışarıdaki masalardan birini kapıp yemeğinize sokaktaki insanların gülümsemelerini katmak Berlin’de yapılması gereken ve sizi mutlu edecek bir iş.

Yürüyüş, 14:30 - 16:30

İyice dinlendiniz, değil mi? Çünkü şimdi Berlin’de görülmesi gereken yerlere doğru yürüyüşe çıkıyoruz. Turumuza restoranımızın tam karşısında yer alan Berlin’de ziyaret edilmesi şart tarihi mekânlarından olan Gendermenmarkt meydanını gezmekle başlayabiliriz. Buradan sonra başlangıcı Brandernburg kapısı olan Unter den Linden caddesine ve oradan da yürüyüşümüzün son durağı olan Mitte’ye geçebilirsiniz. Yürürken sol tarafınızda Berlin şehir rehberinin vazgeçilmezi Berliner Dom’u da gezebilirsiniz. Bu yürüyüş sırasında hem bir çok tarihi binayı hem de hareketli Berlin sokaklarını görme şansınız olacak.

Mitte, 16:30 - 18:30

Doğu Berlin denince akla gelen ilk yer olan Mitte son 10 yıldır müthiş bir değişimden geçiyor. Şu anda Berlin’in en trendy mahallesi kuşkusuz burası. Sağlı sollu lüks butiklere, restoranlar ve barlar eşlik ediyor. Günün her saati hareketli olan bu mahallenin sokaklarında kaybolmak Berlin’de keşfedilmesi gereken en büyük zevklerden biri. Özellikle de ünlü Hackesche Höfe pasajlarını gezmenizi şiddetle öneriyoruz.

YoSoy, 19:00 - 22:00

Bu uzun yürüyüşten sonra sıra Berlin’de akşam yemeği seçiminde. İspanyol mutfağına ne dersiniz? Hemen Hackesche Höfe’nin yanı başındaki, Berlin restoranlar listesinin gözdesi bu küçük ama bir o kadar da leziz tapas barında isterseniz önce İspanyol şaraplarının tadına bakabilir daha sonra leziz tapas’larla karnınızı doyurabilirsiniz. YoSoy, Berlin mutfağının çok kültürlü yapısını yansıtan en iyi restoranlarından biridir.

CCCP & B-Flat, 22:30 - 24:00

Geceyi sonlandırmak istemeyenlere iki önerimiz var; ikisi de yine Mitte’den. CCCP, Eski Sovyet dönemini çağrıştıran kıpkırmızı dekoru ve içki menüsüyle, “Bu da olsa olsa Berlin’de olur” dedirtecek cinsten bir mekân. Tüm geceyi burada geçirmeyi tercih etmeyecek olsanız bile fantastik dekorasyonuyla mekân, Berlin’de mutlaka görülmesi gerekenlerden. B Flat ise gerçek bir caz kulübü. Hemen hemen her akşam farklı bir gruba ev sahipliği yapıyor. Caz sevenlerdenseniz, Berlin’de gece hayatının hakkını verebilmek için ziyaret edilmesi gereken ideal bir adres.

 
Berlin
 

Dünya Elinizin Altında

Berlin Elinizin Altında

“”

Yaşayanların Kaleminden

Dirk Dreyer'ın gözüyle Mitte/Berlin

“”

Temmuz'da Nereye?

Temmuz'da Nereye?

“”