Marakeş Elinizin Altında

Asıl doğuyla batının birleştiği yer Marakeş’miş de haberimiz yokmuş. Atlas Dağları’nın eteğindeki bu kıpkırmızı şehir, Arapların, ‘en uzak batı’ ismini verdiği Fas’ın başkenti. Fransızların etkisi hâlâ çok yoğun bir şekilde hissediliyor şehirde. Yeni kuşak Fransızlar buraya yerleşmeye devam ediyor. Hal böyle olunca halk hem Arapça, hem Fransızca konuşuyor. Ayrıca gidip gidebileceğiniz her yerde bir Fransız, bir de Faslı yöneticiyle karşılaşıyorsunuz.

Fas kralının ve ailesinin de bu şehre çokça gidip gelmesi, şehri daha da zenginleştiriyor. Böyle şatafat her Arap / Berberi şehrine nasip olmaz gerçekten de. Oteller ve restoranlar lüks anlayışının sınırlarını zorlarken, sokaklar çok mütevazı kalsa da, çok daha hareketli ve eğlenceli olduklarını kabul etmek gerek. Hele bir Jemaa el-Fnaa’ya gidin de bakın. Şehrin meydanında iksir satanlar, maymunlara çeşitli numaralar yaptıranlar, müzik yapanlar, ne ararsanız var. Öyle ki, şehrin sokak kültürünü, yemeklerini keşfetmeden, Marakeş’e gitmiş sayılmazsınız. Otelden, hamamdan dışarı çıkmak, sokaklarda kaybolmak şart.

Bu kadar güzel ve ilginç bir şehri, oryantalist “rüya şehir” betimlemelerinden arınmış bir şekilde anlatmak, uzaktan zor. Bize sorarsanız, bütün Fas ve Marakeş rehberlerini, kitaplarını atın, filmleri kapatın, bu rehberi de fazla ciddiye almayın. İyisi mi gidip kendi gözlerinizle görün.

Marakeş

En İyiler

Aslında Marakeş’te nerede kalırsanız kalın. Hatta her gün başka bir otelde kalın mesela. Tamam kabul ediyoruz, işkence gibi olurdu öylesi. Ama bu şehirde otel seçmekte zorlanabilirsiniz. Marakeş otellerinin her biri küçük birer saray. Her birinin odasında başka bir tarz, başka bir atmosfer var.

Grace Marrakec:

Yaşadığınız şehrin yorucu temposundan sıyrılıp Afrika kıtasının o oryantal havasında dolunayı seyretmeye koyulmayı kim istemez? Herkes ister istemesine ama peki Marakeş’de nerede kalınır böylesi bir güzelliğe tanık olmak için? Görkemli Atlas Dağları’nın gölgesinde doğayla iç içe otantik bir tatil fırsatı sunuyor işte tam bu noktada, dünyaca ünlü Grace Hotels zincirinin yeni şubesi Grace Marrakech, Marakeş oteller rehberinin en iyilerinden. Zeytin ağaçlarıyla sarılmış bu otel çiftlik hayatının en taze yiyeceklerini, ata binmek gibi özel keyifleri ayağınıza seriyor. Fas’a özgü bir mimarinin kullanıldığı 18 oda ve süit ise bu coğrafyanın geleneksel yaşamını simgeliyor.

Royal Mansour:

Marakeş’in en lüks oteli denebilir, tabii en ünlüsü de. Ne olduklarının da farkında olmalılar, zira kendileri hakkında “kelimeler güzelliğini anlatmaya yetmez” diye bir iddiaları var. 5 tip odası olan Royal Mansour’un 140m2’lik en küçük odası sizin için ‘Marakeş’de nerede kalınır?’ sorusunun en ideal cevabı. Oda dediklerimizin hepsi birer müstakil ev aslında. Özel alana ve mahremiyete önem veren otel yönetimi, odaların her biri için birbirinden ayrı girişler sağlıyor. İslam sanatının klasik geometrik desenleri, bembeyaz spa’yı yerden tavana kadar süslüyor. Otelin restoranı, yine Marakeş’in en iyi restoranlarından biri. Restoran yönetimi, herhangi bir kıyafet kuralı belirtmeyeceklerini, zaten hem otelin hem de restoranın kitlesinin tarzının uygun olacağından emin olduklarını söyleyecek kadar da hedef kitlesinden emin.

La Mamounia:

Royal Mansour kadar lüks ancak biraz daha samimi bir ortam arayanlar için, görkemli bir bahçe içine yerleşmiş olan La Mamounia, her Marakeş oteller rehberinin ilk beş adresinden. Tamamı mermerden oyulmuş gibi görünen bu görkemli yapısı, Emevi ve İran mimarisinin özelliklerini bir arada kullanıyor. Toplamda 13 tipte oda ve süit, 3 tip ‘riad’ seçeneği sunuluyor. Otelin büyük hayranlarından Churchill’in adına İngiliz stilinde döşenmiş bir süit var. Yemek için Fas, Fransız ve İtalyan mutfaklarından birini tercih edebiliyorsunuz. Yine Churcill’in adını taşıyan barda piyano, kontrbas ve bateriden oluşan caz trioları canlı müzik yapıyor. Tüm bu seçenekleri dengeli bir biçimde sindirmiş olan bu Marakeş otelinin yönetimi, otantik olma çabasıyla abartılmış yapay yerellikten uzak dururken masalsı bir atmosfer yaratmayı başarıyor.

Riad Siwan:

Marakeş’in en iyi otelleri arasındaki Riad Siwan, meydana çok yakın, çok da şık bir butik otel. Burası, aynı kategorideki diğer otellerden farklı olarak sakinliği ve sadeliğiyle ön plana çıkıyor. İsimleri ve dekorasyonları farklı yedi odası var. Her biri 45m2 olan odalar yüksek tavan, şömine ve mermer banyo gibi özelliklere sahip. Otelin servislerinin arasında, restoran rezervasyonları düzenlemek, gezilere rehber sağlamak, balon gezisi ayarlamak, golf sahası kiralamak ve hatta yemek kursu bulmak bile var. İlk bakışta görünmeyen kubbemsi çıkıntının altından tane tane cam parçalarının sarkıtılmasıyla yaratılan ‘restorandan içeri ışıklı yağmur damlaları düşüyor’ hissi Marakeş’de mutlaka görülmesi gereken bir atmosfer.

Bunlara Da Bakmaya Değer

Marakeş otellerinin hepsi birer vaha gibi. Dar ve kıvrımlı sokaklardan, sıcaktan bunalmış bir şekilde geçmeye çalışırken, otelin adresini yanlış yazıp yazmadığınızdan şüphe etmeye başlayabilirsiniz. Otelinizin kapısı olması gereken kapıya geldiğinizde de “Burası mıymış o anlattıkları yer?!” diyebilirsiniz. Ancak kapılar açıldıktan sonra, gölge avlulardan ve uçuşan ipeklerin arasından geçip, şehir kalabalığının ortasında sakin ve size ait o yeri bulduğunuzda Marakeş’de görülmesi gerekenlerden ilkini gerçekleştirdiğinizi anlayacaksınız.

Hotel Caravan Serai:

Arap dünyasına açılan büyülü yolculuk Marakeş şehir rehberinin önemli üyesi Hotel Caravan Serai ile başlıyor. Berberi gelenekleri ve Arap mimarisinin örnekleriyle 'dar' usulü inşa eden otelin saklı koridor ve terasları otantik oturma odaları sizi öncelikle derin bir kültürle tanıştırıyor. Ayrıntılı bir teknolojinin de ihmal edilmediğini söylemek gerekse de Caravan Serai’nin sizin için sunduğu özel ısıtmalı havuzları, spa ve hamam seçenekleri arasında bilgisayar kullanmak aklınıza bile gelmeyecektir... Ne de olsa tüm fani dertlerin bir kenara atıldığı, Marakeş’in en iyi otellerinden birindesiniz artık.

Fellah Hotel:

Fas yolculuğunuzun en 'cool' durağı Marakeş şehir rehberimizde en çok ilgi gören otellerden biri olan Fellah Hotel. Adından da anlaşılacağı gibi burası yörenin çiftlik kültürüyle tanışabileceğiniz ideal bir cennet. Marakeş’de neler yapılır öğrenmek istiyoruz diyenler otelin tavuk altından yumurta toplamak, inek sütü sağmak gibi aktiviteler sunduğunu unutmasın. Bu farklı deneyimin öncesinde oksijen dolu bir sabaha yoga dersleri ile uyanmak da mümkün pek tabii. Dopdolu bir günün ardından Berberi mirasıyla vintage tarzı kombin eden özel villaları ise size ertesi gün için ihtiyacınız olan tüm dinlenceyi sağlıyor.

Dar Seven:

Marakeş otellerinden bu tanıma uyanların arasında Dar Seven kadar güzeli az bulunur. Sade kesimli koyu renk ahşap mobilyaların sedef kakma detayları, otelin politikasını da özetliyor. Beyaz ve tonları, tüm kumaşlara, döşemelere ve halılara yayılmış. Büyük geniş pencereler sayesinde güneş ışığı odalara doluyor. Servis, kristal bardaklarda ve gümüş takımlarla yapılıyor. Otel yönetimi, kendi klasik şıklık anlayışını doğal ve evimsi bir ortama adapte etmiş. Otelin 4 tip odası var. Bunlardan White Room ve Loggia favorilerden. Loggia’daki demir ferforjeler ve yeşil bitkiler, bu Marakeş otelinin vahamsı havasını daha da pekiştiriyor.

Riad Azzar

Mimaride ister istemez Emevi etkisinden nasibini almış, Marakeş’de görülecek yapılardan biri. Ancak dekorunda Afrika ve çöl motifleri vurgulanmış. Riad Azzar, şehir merkezine yakın butik otellerden biri. Altı odasının girişleri avludaki havuzun etrafına yayılmış. Odaya girip çıkmak için anahtar kullanılmıyor. 7/24 kapıda sizi tanıyan bir görevli bulunuyor ve otele vardığınızda, bu görevli size kapıyı açıyor. Terasta yapılan kahvaltı ise Marakeş’de keşfedilmesi gereken gerçek bir keyif. Havuz başında servis edilen nane çayı, rahatlamak ve mimariyi incelemek için keyifli bir yöntem.

Ve Diğerleri…

Tek tek anlatırken hepsi birbirine benziyor gibi gelebilir. Marakeş butik otellerinin genel özellikleri birbirine benziyor gerçekten de. Havuzlu bir avlu etrafındaki palmiyeler, terasta şehrin kızıllığına nazır yemek keyfi, farklı isimlerde ve isimlerine uygun konseptlerde tasarlanmış cins cins odalar, Fas’ın el işçiliği ve modern konforun bir araya gelişi… Güzel olanı, her birinde bambaşka bir atmosferin yakalanmış olması. Cam ve güneş ışığıyla yapılan oyunlar hem çok rahatlatıcı hem de ilham verici. Bu bakımdan Dar Darma, Riad 72 ve Riad dar Saad da Marakeş turuna başlamadan önce göz atmanızı önerdiklerimizden.

Gün İçinde Soluklanmaya

Keshmara:

Şehirde yürüyüş turunun sonuna geldiniz ve aklınızdaki soru “Marakeş’de nerede yenir?”. Midenizi doyurucu ve sağlıklı bir öğünle sevindirmek istiyorsanız, beyazlara bürünmüş minimalist mekân Kechmara sizi bekliyor. Marakeş şehir rehberi üyelerinden Carre Eden alışveriş merkezine yakın bir mesafede bulunan restoran Avrupai menüsüyle sunduğu kahvaltı ve akşam yemeği gibi seçeneklerin yanında salata, tavuklu panini gibi porsiyonlarıyla öğle molası için de ideal.

Le Zinc:

Sanat severler için Marakeş’de gezilmesi gerekeyen yerlerden olan Sidi Ghanem, yeni ve trendy bir mekâna ev sahipliği yapıyor. İlk olarak bölgenin entellektüelleri tarafından benimsenen restoran mütevazı ve sıcak ambiyansıyla doyurucu bir öğle yemeği için Marakeş rehberinin en güzel adreslerinden biri. Sevdiklerinizle birlikte sohbeti bol bir masaya kurulabilir, Fransız mutfağından seçkiler ve şarap kavından seçilen bir kadeh ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Café Arabe:

Şehirde gün boyu gezerken ve de çok büyük ihtimalle Medina’dayken soluklanmak, dinlenmek ve bir şeyler yemek için Café Arabe, Marakeş restoranlar rehberinin en güzel seçeneklerinden. Fas, Fransız ve İtalyan yemeklerini bir arada bulabileceğiniz Café Arabe’ın terası pek bir keyifli. Marakeş gezginleri için, burada gün batımında şarap içmek, neredeyse gelenekselleşmiş.

KosyBar:

Marakeş’de eğlence için o gün Place des Ferblentiers civarındaysanız, KosyBar’ı tercih edebilirsiniz. Burası Marakeş’in Fransız yüzünü çok belirgin bir şekilde yansıtıyor. Barı ve tasarımı Avrupa’daki caz barlara çok benziyor. Bazı akşamlar canlı caz dinlemek de mümkün. Öğlen ve akşam için iki farklı menü sunan mekânın terası da doğrudan Marakeş gezisinin duraklarından biri olan meydana bakıyor.

Le Grand Café de la Poste:

Günü Gueliz civarında geçirenler için burası, Marakeş’de mutlaka görülmesi gereken bir yer. Genellikle Marakeşli iş adamlarının ve Avrupalı turistlerin geldiği mekânın menüsü tamamen Fransız mutfağından. Biri Fransız biri Faslı, iki şefi olan restoranda, Marakeş’de öğle ve akşam yemeği yemek isteyenler için iki ayrı menü var. Gün ortasında bir şeyler içerek yorgunluğunu atmak isteyenlerin tercihi genelde citron pressé veya kahve oluyor.

Akşam Yemeği

Dar Moha:

Marakeş’te akşam yemeği “nerede yenir?” diye düşünmek yerine tarihi şehir merkezi Medina’da açılan Dar Moha’nın yolunu tutabilirsiniz. Kapılarına astıkları küçücük bir tabelayla pek de görünmek istemeyen mekânı bulmak için biraz daha dikkatli olmanızı öneririz. Ancak Fas ruhuna özgü capcanlı renkler ve otantik mobilyalarla döşenmiş havuz etrafında kurulan iç avluyu gördüğünüzde bu saklı cennetin gizlenmek için haklı sebepleri olduğunu anlıyorsunuz. Marakeş turunun en huzurlu yerinde geleneksel yemekleri denemek için Dar Moha sizleri bekliyor.

Bo-zin:

Marakeş’in en iyi restoranlarından biri Bo-zin, ve tabii şehir rehberindeki en popüler isimlerden ayrıca. Burada İtalyan ve Fas yemeklerinin arkasından Fransız tatlılarını tadabilirsiniz. Büyük yeşil bitkiler, loş aydınlatmalar ve geniş barıyla, iç kısmı klasik kokteyl barları çağrıştırıyor. Zaman zaman canlı performansların da sergilendiği Bo-zin, DJ’leri ve hazırladıkları müzik CD’leriyle de Marakeş’de gece hayatının başlıca adreslerinden. Belli bir saatten sonra gece kulübüne dönüşen restoranın yemeklerinin Marakeş’te dillere destan olduğu da bir gerçek.

La Foundouk:

Buraya girerken pelerinli ve fenerli rehberler sizi dar koridorlardan geçiriyorlar. Bu geçitlerin ardından deri koltuklar ve mor kumaşlarla dekore edilmiş bir Marakeş restoranına varıyorsunuz. Yemek sırasında oryantal dansçıları izlemek mümkün. Menü de haliyle geleneksel Fas mutfağından örneklerle dolu. Bir tajine ve şarap seçimi, güvenli bir seçim olacaktır.

İtalyan Seçenekler:

Fas yemeklerine ara vermek isteyenler, Marakeş restoranlar rehberinde Akdeniz mutfağına ağırlık veren adresleri tercih edebilirler. Guéliz’de bulunan Le Trattoria de Giancarlo, adından da anlaşılacağı gibi bir İtalyan restoranı. Ancak her ne kadar İtalyan restoranı olarak geçse de, klasik İtalyan yemeklerinden ziyade, burada Fransız ve Fas etkili İtalyan tatları servis ediliyor. Tajine’den* bunalmış olanlara diğer bir İtalyan alternatifi ise Le Cantanzaro. Burası şehrin yerlileri tarafından da oldukça tercih edilen bir restoran. Minestronesi, pizzaları, deniz ürünleri ve taş fırın pizzalarıyla Marakeş’de keşfedilmesi gereken gerçek bir İtalyan restoranı diyebiliriz.

Meydandaki Yemek Standları:

Bir de belki bu saydıklarımız kadar şık olmayacak ama bu gerçekten Marakeş şehir turunun olmazsa olmazı. Akşam saat 6’dan itibaren, Jemaa el-Fnaa’da hareketlilik başlıyor. Yanınızdan vızır vızır ama sessizce büyük el arabaları geçiyor. Bunlar birkaç dakika içinde meydana yayılıyor ve her birinden ocaklar, banklar, tabaklar, yiyecekler fırlıyor. Meydan bir anda bir açık hava yemek festivaline dönüyor âdeta. Şöyle bir dolaşıp gözünüzün tuttuğu standa yanaşıp daha önce o Marakeş’de yapılacaklar listenize kaydettiğiniz tajine’lerden tatmak şart.

* Tajine: Kuzey Afrika mutfağında “güveç”e verilen isim. Tajine dendiğinde yemekler güveç kaplarında pişiriliyor. Çoğu zaman üstü de kabın takımı olan kapağı üstüne kapatılarak servis ediliyor.

Pacha:

Elektronik, house ve tekno müzik eşliğinde dans etmek isteyenler için Marakeş’in en iyi gece kulüplerinden biri Pacha. Mekânda güçlü lazer ışık gösterilerine kabare kostümlü dansçıların şovu eşlik ediyor. Gösterişli dekoru ve şovları, fetişist öğeler barındırıyor. Elektronik müziğin önemli isimlerini misafir eden mekân, Marakeş’te ‘clubber’ları altı yıldır ağırlıyor.

Theatro:

Marakeş’in en ünlü gece kulüplerinden biri. Elektronik ve tekno müziğe, ateş efektleri ve kostümlü dansçılar eşlik ediyor. Genelde çok kalabalık olan mekânda sık sık konfeti yağmuru gerçekleşiyor.

Comtoir Darna:

Marakeş’de gece turunu daha otantik bir atmosferde hayal edenleri burası memnun edecektir. Yüksek tavanlı restorana ve bara açılan kapılar, oymalı koyu renk masif ahşaptan yapılmış. Sandalyelerin yanı sıra, duvar diplerine kerevet tarzında uzayan koltuklar yerleştirilmiş. Oturma kısımlarında ve duvarlarda kızıl kahve tonları tercih edilmiş. İngiliz klasik kokteyl barlarının stili, İslam sanatı motifleriyle birleştirilmiş gibi. Buranın kokteylleri ve nargilesi de Marakeş’de nereye gidilir sorusu için ideal bir ipucu.

Palais Jad Mahal:

Burası Marakeş’de eğlenceyi geleneksel bir atmosferde sunmayı vaat ediyor. Arap tarzı Afrika motifleriyle birleştirilerek, Marakeş’in daha farklı bir yönü vurgulanmış. Hem bara hem masaların etrafına tabureler yerleştirilmiş. Barda ise büyük fil figürleri var. Restoran kısmında göbek dansçılarının ve ateş cambazlarının gösterilerini izlemek mümkün.

Lotus:

Bunların arasında belki de en şık ve zevkli olanı Lotus. Riad Lotus isimli otelin bünyesinde bulunan restoranda, Akdeniz mutfağından örneklerin en lezzetlilerini bulabilirsiniz. 40 yıldır Marakeş’in en iyi ve eski restoranlarından biri olan Lotus, belli bir saatten sonra ‘lounge’ havasında bir gece kulübüne dönüyor. Bu hoş ve zarif atmosfer, kokteylleri nedeniyle de çokça tercih ediliyor.

Alışveriş

Marakeş turuna çıkmadan önce bavulunuzun yarısını boş bırakmanızda fayda var. Bavula sığmaz diye alamayacağınız şeylerde aklınız kalmasın.

Beldi:

Marakeş’li tasarımcıları yakından tanımak için ilk adres Beldi. 1940’larda terzi olarak hayatına başlayan dükkân, hâlâ aynı aileye ait. Jemaa el-Fnaa yakınındaki bu dükkânda, çantalar, takılar ve pabuçlar bulunabilir. Ancak Beldi, geleneksel kaftanların, yerel tasarımcılar tarafından yeniden yorumlanmış, el yapımı ipek versiyonlarıyla meşhur, Marakeş alışveriş turu listesine ayrıca not düşebilirsiniz.

Kenza Melehi:

Haute Couture tasarım kaftan denince akla gelen diğer isim Kenza Melehi. Guéliz’deki dükkânda, İngiliz kumaşlarından yapılmış, geleneksel motifleri taşıyan kaftanlar, ceketler, tunikler ve elbiseler bulmak mümkün. Bunları görmeden Marakeş alışveriş şenlikleri daha başlamamıştır bile!

Lup 31, Kif Kif ve Akkal:

Bunlara ek olarak Lup 31 ve Kif Kif’de, Marakeş’den ne alınır gibi sorulara yanıt verebilecek pek çok kıyafet ve ev aksesuarı bulabilirsiniz. Aynı minimal tarzdaki, ev dekorasyon ürünleriyle Akkal’da da karşılaşacaksınız. Hem şehrin kızıllığını andıran renklerde tajineler, hem de modern yorumlanmış metal tajineler alabilirsiniz. Bunların yanı sıra yastıklar, bardaklar, tabak ve fincan takımları da bulabilirsiniz.

Ministro del Gusto

Marakeş’de mobilya alışverişi içinse doğru adres Ministro del Gusto. Buradaki tasarım mobilyaların kullanımından yola çıkarak, yaşam alanlarını kullanış biçimine de kendi tarzlarında bir yorum getirmişler. Oldukça modern çizgileri olan mağaza görülmeye değer.

La Criee Berbere:

Marakeş’te geniş çarşı pazarlardan da bolca var. Bunlara Arapçada souk deniyor. Bunlardan en büyüğü, Marakeş şehir rehberini sonlandırmadan önce keşfedilmesi gerekenlerden olan Kapalı Çarşı tarzında bir çarşı. Eğer kilim ve halı gibi şeyler arıyorsanız, özellikle La Criee Berbere’e mutlaka uğrayın.

Gezinti

Saraylar:

Marakeş’te mutlaka görülmesi gereken üç tane de saray var. Bunlardan ilki Dar el-Makhzen olarak da bilinen Royal Palace. 12. yüzyılda yapılan saray, daha sonra çeşitli yenilemelerden geçirilmiş. Hemen yanında Badi Sarayı bulunuyor. Badi Sarayı ise, 16. yüzyılda, Portekiz’e karşı kazanılan bir savaşın ardından inşa edilmiş. Üçüncü saray ise Bahia Sarayı. 19. yüzyılda yapılmış olan bu sarayın mimarisi İslam felsefesinden esinlenilerek tasarlanmış ve hem Fas, hem de İslam sanatının özelliklerini taşımasıyla Marakeş gezisinde önemli bir durak statüsünde. ‘Arabistanlı Lawrence’ adlı filmin çekimleri de burada gerçekleştirilmiş.

Fas Sanatları Müzesi:

Her Marakeş şehir rehberinde yer alan El-Makhzen Sarayı’nın bölümlerinden biri olan Dar Si Said, bir süredir bir sanat müzesine ev sahipliği yapıyor. Mutfak eşyalarından, el işçiliği örneklerine kadar, Kuzey Afrika kültürünün tarihi eserleri burada sergileniyor.

Ben Yusuf Medresesi ve Camii:

14. yüzyılda Murabıt sultanının adına yapılmış kompleks bir yapı. 1982’den beri müze olarak kullanılan medrese binasının mimarisi Marakeş’de görülmesi gereken bir incelikte.

Majorelle Botanik Bahçesi:

Tüm Fas’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Burası bir zamanlar ressam Jacques Majorelle’in evi ve atölyesiymiş. Bahçeye ve toprağa meraklı olan Majorelle, gezdiği yerlerden topladığı tohumlar ve köklerle, evinin bahçesini zenginleştirmiş. Daha sonra burayı keşfeden Yves Saint Laurent ve Pierre Bergé, 1980 yılında evi arazisiyle beraber satın almışlar. Yves Saint Laurent, buraya gömülmek istediği halde, Fas yasaları, küllerinin buraya dökülmesine izin vermemiş. Bahçe bugün çeşitliliği, ihtişamı ve kırmızı toprak üzerindeki yeşil bitkilerin yarattığı görüntüden ötürü Marakeş’de nereye gidilir diyen sanat severleri ağırlıyor. Majorelle’in evi de müze olarak gezilebiliyor. Ayrıca müzenin mağazasında, ‘souk’larda bile bulamayacağınız güzellikte ürünler var.

Boyacılar Pazarı:

Marakeş’de gezilecek yerlerin başında gelen Boyacılar Pazarı’na hoşgeldiniz. Görsellikten bahsedip de yün ve ipek boyayanlardan bahsetmemek olmazdı. Dar bir sokağa sağlı sollu yerleşmiş boyayıcıların, serdikleri rengârenk kumaşlar, sokağı tam bir cümbüşe çeviriyor. Fotoğraf çekmeden önce izin istemekte fayda var.

Mellah:

Fas tarihinin önemli olaylarından birine tanıklık etmek isteyenler için Mellah Marakeş’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir diğeri. Şehirde yaşayan Yahudiler, 15-19. yüzyıllar arasında giderek getto'lara doğru itilmişler. Etrafı duvarlarla çevrili bu mahallerin sokaklarında gezinmek gerçekten çok ilginç bir deneyim.

Özel Etkinlikler

Kasbah:

Marakeş’in etrafında ‘kasbah’ adı verilen kırmızı kale şehirler var. ‘Kasbah’ kelimesi kasaba anlamına da geliyor. Şehrin yakınlarındaki bu kasabalar gerçekten büyüleyici görünüyor. Marakeş rehberinin en ünlüsü Ait Ben Haddou şehrin 180 km. Dışında, bu kırmızı şehri mutlaka görün. Pek çok filmde doğal set olarak kullanılmış olan Ben Haddou’ya bir taksiyle anlaşıp gidebiliyorsunuz. Teptiğiniz yola değeceğinden emin olabilirsiniz.

Atlas Dağları’nda Trekking:

Atlas Dağları’nın büyüleyici manzarası, şehrin birçok yerinden kendini gösteriyor. Bu manzarayı yakından görmek için Atlas Dağları’nda düzenlenen trekking turlarına bakmadan Marakeş gezisini tamamlamayın.

Ve Diğerleri:

Marakeş’de balon gezisi ve çöl safarisi gibi özel turlar da düzenleniyor. Çöl safarisinin çeşitli uzunluklarda farklı paketleri var. Merak edenler bir günlük turla nefislerini körleyebilirler.

Gitmeden Göz Atılacaklar

'George Orwell’in Gözünden Marakeş':

Gitmeden veya yolda, George Orwell’in "Marrakech" isimli denemesine bir göz atın. Orwell, Yahudi mahallesindeki ilginç gözlemlerini yazmış.

"The Man Who Knew Too Much':

Alfred Hitchcock’un "The Man Who Knew Too Much" adlı filminin hikâyesi Marakeş’te başlıyor, Londra’da devam ediyor. Bir kez de hayali Marakeş turuna çıkmak için izleyebilirsiniz.

'Casablanca':

'Casablanca', Casablanca şehrinde geçiyor, evet ama Marakeş’teki Fransız etkisine tanıklık etmeden önce, Fas’ın Avrupa ülkeleriyle ilişkilerinin popüler kültürdeki yansımalarına bir göz gezdirmek, Marakeş gezisi sırasında yeni bir perspektif kazandırabilir.

Aman Aman!

Nane çayı, nane çayı, nereye giderseniz gidin, nane çayı ikramına hazır olun. İtiraz etmeye çalışmayın, nasıl olsa ısrarlara dayanamayacak, ayıp olmasın diye kim bilir kaçıncı nane çayınızı içeceksiniz. Efendim, nane çayı mideye iyi gelir, stresi azaltır, Omega 3 ve C vitamini bakımından zengindir. Ancak reflüsü olanlara faydadan çok zararı dokunabilir.

Çarşıda, pazarda dolaşırken ısrar eden satıcılardan, daha sonra uğrayacağınız anlamına gelen sözler vererek çok daha hızlı kurtulabilirsiniz.

Çok beğendiğiniz ve pazarlık yaparak büyük indirimle aldığınız bir şeyi, birkaç dükkân sonra, aldığınızın altında bir fiyata bulabilirsiniz.

Piyasayı araştırabildiğiniz kadar iyi araştırmak Marakeş’de ilk yapılacaklardan olsun.

Sıkıcı Bilgiler

Taksiye binmeden / binerken mutlaka pazarlık edin. Şehir içinde fayton da kullanılabilir.

Bahşiş, burada ekonominin önemli bir kısmını oluşturuyor. Hemen her hizmet için bahşiş beklenebilir ancak bahşişin de pazarlığa açık olduğunu unutmayın.

Telefon kodu 212. Acil telefon numarası ambulans için 15, polis için 19.