Edinburg Elinizin Altında

Edinburg, Avrupa’nın en güzel, en şirin şehirlerinden biri. Gri gökyüzünün ve yağmurun bir şehre bu kadar yakışabileceği kimin aklına gelirdi? Tamam, kabul ediyoruz, kışın güneşin görünmesiyle batmasının bir olması şehrin sakinlerinin yüreğine hafif bir sıkıntı salıyor. Ancak merak etmeyin onlar da yazın çiçek gibi açıyor; pür neşe sokakları doldurup taşırıyor. Şehri birkaç günlüğüne ziyaret edenler içinse her mevsiminin tatlı ve romantik bir havası var. Bir kere her köşeden tarihi binalar çıkıyor insanın karşısına, hem de kasvetli bir zaman makinesinden geçmiş gibi değil de tatlı, retro bir zaman makinesinden gelmiş gibi. Sonra parklar, bahçeler, çiçekler bir şehre bu kadar mı iyi gelir...

Edinburg'da doğa da tarih de zamanın kendiliğinden akışına bırakılmış gibi. Çok kuzeyde olması sizi yanıltmasın. Burası kesinlikle dünyadan kopuk ve donuk bir şehir değil. Tersine, tasarımda, sanatta, gastronomide trend neyse burada oturduğu yerden her şeyi takip ediyor. İnsan önce şaşırıyor ve sonra hayran kalıyor bu şehre ve sonra bir yudum daha viski içtiğinde kiltle dolaşmak fena fikir değil diye düşünmeye başlıyor. İşte o an, şehrin sizi tamamen ele geçirdiği andır!

Edinburg

En İyiler

The Caledonian:

“The Caley”, Waldorf Astoria zincirinin Edinburg şubesi. Astoria’nın New York’tan getirdiği klasik çizgilerle, Birleşik Krallık’ın zarif zevki bir arada kullanılmış. Odaların bazılarının Edinburg Kalesi’ni gören hoş bir manzarası var. Otelin bünyesinde bulunan ve gün boyu servis veren Galvin Brasserie, İngiliz stilini Fransız bistrosu ile buluşturuyor.

Peacock Alley ise bir 'lounge' ortamında Edinburg’da kahvaltı ve akşamüstü çaylarının adresi. Akşam yemeğinde ise Pompadour’un rustik ortamında Fransız yemeklerini ve şaraplarını tatmak da yine Edinburg’da yapılacaklar arasında. Otelin içindeki spor salonu ve spa servislerinden yararlanabileceğiniz gibi, bir saatlik araba yolculuğuyla Caledonian’ın anlaşmasının bulunduğu golf sahasına da gidebilirsiniz.

Prestonfield:

1687 yılında Royal Mile’a 5 dakikalık mesafede, bölgenin lordlarından birinin evi olarak inşa edilen bu görkemli malikâne, 23 odasıyla klasik bir Edinburg oteli olarak hizmet veriyor. Binanın işlevi değişmiş olabilir ancak stilinde hiçbir değişiklik yok. 17. yüzyıl saraylarının stilinde dekore edilmiş. Tüm desenlerine, koyu renklerine ve yoğunluğuna rağmen, İskandinav minimalizmine koyu bir aşkla bağlı olanların bile Edinburg gezisinde göz ardı edemeyeceği bir havası var.

Ben Franklin Suit bu özelliği en iyi yansıtan odası. Otelin gün boyu kahvaltı, öğle yemeği, akşamüstü çayı ve akşam yemeği servis eden bir de restoranı bulunuyor. Sofralar da elbette aynı şekilde lordlara ve krallara layık bir görünüme ve lezzete sahip.

The Witchery:

Edinburg Kalesi’ne giden yol üzerindeki etrafı tarihle çevrili bir binada bulunan Witchery’nin, sokak içinde kolay fark edilmeyen bir girişi var, tıpkı Ortaçağ hikâyelerindeki kervansarayların girişleri gibi. Maalesef her iyi kervansarayda yer bulmak zordur. Bu Edinburg otelinde de sadece sekiz oda olduğundan rezervasyonunuzu ne kadar erken yaparsanız, şansınız o kadar artacaktır.

Edinburg otelleri arasında restoranıyla öne çıkan isimlerden aynı zamanda. Phantom of the Opera, Cats, Evita, Jesus Christ Super Star gibi müzikallerin bestecisi Andrew Lloyd Webber’in beğenisini kazanmış olmasının bu ünde payı büyük elbette.

The Glasshouse:

Eton Collection’ın Londra ve Edinburg’da bulunan dört otelinden biri. Otelin cam binasının önüne, tarihi bir kilisenin ön duvarını yerleştirmişler. Edinburg’un en iyi otellerinden The Glasshouse’un geniş ve ferah 69 odası bulunuyor.

Şehrin en aydınlık odalarına sahip olan otelin modern ve minimal bir görünümü var. Yalnız dikkat, çok sık düğün organizasyonları gerçekleşiyor. Kalacağınız tarihlerde herhangi bir organizasyon olup olmadığından emin olun, Edinburg turunu güvenceye alın.

The Balmoral Hotel:

Balmoral, burada kalmayacak olsanız bile Edinburg’da görülmesi gereken tarihi bir binada ikâmet ediyor. Tarihi binanın şatomsu havası ve muhteşem saat kulesi, şehrin ziyarete açık tarihi eserleriyle yarışabilecek bir güzelliğe sahip. 188 odası ve süiti klasik bir stille döşenmiş.

Bu Edinburg otelinin Michelin yıldızlı restoranı Number One, şehrin en iyi restoranlarından biri aynı zamanda. 1960’lardan kalma bir havası var. Hadrian’s ise daha çağdaş bir görünüme sahip bir brasserie. Spa terapileri, spor salonu ve kapalı yüzme havuzu Balmoral’ın lüks donanımını tamamlayan parçalar.

Bunlara Da Bakmaya Değer

The Rutland Hotel:

Başta alışveriş ve finans merkezi olmak üzere Edinburg’nın en hareketli iki bölgesinin arasında kapılarını açan The Rutland Hotel Edinburg’un en lüks otel adreslerinden biri. Yüksek teknolojiyle donatılmış 12 odanın her birinde farklı tasarım karakterlerinin renklerini ayırt edebiliyorsunuz. Bu lüks butik otelin gurme alanında öne çıkardığı restoran Kyloe Restaurant&Grill ise Angus sığırından yapılan lezzetli steak’leri ile Edinburg’da akşam yemeğini keyifli kılıyor.

Tigerlily:

Edinburg oteller rehberinin en şık üyelerinden biriyle daha karşı karşıyayız. Her oda tipinin belirleyici bir rengi ve deseni var. Ortak özellikleri ise biraz modern, biraz rustik ve biraz da minimal bir stilinin olması. Hepsinin ayrı bir güzelliği var tabii ama Black Room ve Georgian Suite bir başka. Otelin modern ve hip stili, restoranında da devam ediyor. Klasik çizgileri olmasına rağmen üzerinde hiçbir ağırlık taşımayan enerjik havası onu Edinburg’da keşfedilecekler arasına ekliyor yine.

The Bonham:

Bonham’ın binasının ilginç bir tarihi var. Konut olarak kullanılan dairelerin olduğu bir binayken özel bir klinik haline gelmiş. Bu özel klinik de bir zaman sonra University of Edinburgh’a satılmış ve kadın tıp öğrencilerinin eğitim gördüğü bir yer haline gelmiş. Otel renovasyonu başladığında, ilk iş 49 odaya ayrı birer banyo tasarlamışlar. Odaların hepsi geniş ve aydınlık.

Edinburg’da nerede kalınır derken karşılaşacağınız 'unique' odalar ve süitler 60’ların renklerini taşıyan romantik bir havaya sahip. 'Superior' olanlar ise daha sade tonların kullanıldığı odalar. Siz siz olun, Edinburg gezisini şömineli ve renkli bir odayla taçlandırmak istediğinizi belirtin. Otel restoranı gün boyu menüleriyle servise hazır. Ek olarak saat 18:00’dan itibaren geçerli, hızlı bir 'pre-theatre' akşam yemeği de sunuyor.

The George Hotel:

George Caddesi’nde bulunan bina 1780 yılında inşa edilmiş ve o günden beri pek çok kez restore edilmiş. 1861 yılında açılan otel, artık Edinburg şehir rehberinde sadece kalacak herhangi bir yer değil, başlı başına bir tarih. Otel bugün iç dünyasında sade ve klasik bir stil yansıtıyor. Ahşap ve derinin bir arada kullanıldığı iç mekânlar oldukça zarif bir görünüme sahip. İlk açıldığı zamanlarda yazarların ve şairlerin tercih ettiği bir otelken daha sonraları daha medyatik isimlerin geldiği bir yer olmuş. Elisabeth Taylor ve Kylie Minogue bu tarihi Edinburg otelinin ünlü misafirlerinden.

Le Monde:

Birleşik Krallık'ın en iyi 10 otelinden biri seçilmiş olan Le Monde dört yıldızlı olmasına rağmen 5 yıldızlılarla yarışır. Odalara 17 büyük şehrin ismi verilmiş ve her o da o şehrin ruhunu yansıtacak şekilde dekore edilmiş. Hepsi de o kadar güzel düşünülmüş ve birer tasarım eseri gibi ortaya çıkarılmış ki Edinburg’da nerede kalınır sorusu aklınızdan uçup gidecek.

Otelin oldukça sade ve şık bir restoranı ve dört ayrı barı var: Library Bar, kütüphane ortamında iş ve sanat konuşmak için; Skyline Bar, arkadaşlarla dedikodu yapmak için; Dirty Martini Bar, canlı caz performansları dinlemek için; Shangai Club Edinburg’da hızlı bir gece hayatı için!

Öğle Yemeği İçin En İyi Adresler

Ting Thai Caravan:

Edinburg’da öğle yemeği nerede yenir? Her öğünde üniversiteli gençlerin, şık giyinimli ofis çalışanlarının doldurduğu Ting Thai Caravan uzun ahşap masalarda sunduğu pratik ama bir o kadar da lezzetli Tay usulü sokak yemekleriyle bu sorunun cevabını fazlasıyla veriyor. Edinburg restoran rehberindeki yer alan bu lezzetli mutfağa modern yorumlarla dokunan Şef Ting’in en ilgi çekici tariflerinin başında zencefil ve Hindistan cevizli çıtır tavuk geliyor.

Café St. Honoré:

Koyu İskoçya yaşam tarzına biraz Fransız aroması katmaya ne dersiniz? Laciverte boyanmış nostaljik kapılarıyla tipik bir bistro havasını yakalayan Café St. Honoré, şefi Neil Forbes ile konuklarına Edinburg’da en iyi restoran adreslerinden biri olarak sesleniyor. Eğlenceli bir alışveriş turunun arasına sıkı bir öğle molası almak sizin de hakkınız!

Fishers:

Edinburg leziz deniz mahsulleri bulmakta sıkıntı çekeceğiniz bir yer değil ama biz yine de kaçırılmaması gereken birkaç adresi derlemek istedik. Bunlardan biri Fishers. Fishers’ın şehir içinde bir şubesi var ancak orijinal yeri Leith’de tarihi bir deniz fenerinin içinde. Menüden ne seçerseniz seçin memnun kalacağınızdan emin olabilirsiniz ancak biz Edinburg’da yapılacaklar listesine özellikle istiridyesini eklemenizi tavsiye ederiz! Vejetaryenler için ayrı bir menü de sunuyor.

Cafe Royal Oyster Bar:

1826’dan beri geliştirdiği istiridye tarifiyle Edinburg’un en iyi restoran adreslerinden biri Oyster Bar. 1863’ten beri şu anki mekânında hizmet veriyor. İçeri girdiğinizde 19. yüzyılda Paris tren garının yanındaki herhangi bir bistroya girmiş gibi hissediyorsunuz. Dört farklı şekilde hazırlanan istiridyelerinden size en çekici geleni sipariş edin. Barda değil de masada oturuyorsanız kuzu yemekleri ve vejetaryen yemekler de seçenekler dâhilinde oluyor. Ancak Edinburg şehir rehberinin sayfalarını istiridyesiz çevirmeyin deriz biz. Yalnızca 12:00-14:00 arası servis veriyorlar. Rezervasyon yaptırmadan yer bulmak pek mümkün olmuyor.

Mussel Inn:

Mussel Inn hem şehrin yerlilerinin hem de turistlerin geldiği bir yer. Deniz ürünü dışında birkaç seçenek var yalnızca. Burası özellikle midye sevip de Edinburg’da nerede yenir bilemeyenler için ideal bir yer. Sekiz ayrı çeşitte hazırlıyorlar midyeleri. Buna ek olarak çocuklar için özel olarak düşünülmüş dokuzuncu bir midye seçeneği daha var. Ailece gidebileceğiniz nefis bir yer.

Henderson’s:

Henderson’s pek çok formatı bir arada bulunduruyor. Restoran ve bistro kısmı hem öğle hem akşam yemekleri servis ediyor. Ancak daha çok Edinburg’da öğle yemeği için tercih edildiğini söyleyebiliriz. Yemeklerin çoğu vejetaryenler için düşünülmüş. Şarküteri ve pastane kısmında da karşı koymakta zorlanacağınız atıştırmalık sandviçler ve tatlılar bulabilirsiniz.

Urban Angel:

Şehirde iki şubesi var ve her ikisi de restoranların, trend otellerin ve müzelerin olduğu Edinburg’un en ünlü bölgelerinden birinde bulunuyor. Çok kolaylıkla yolunuzun düşebileceği bir yer. Kahvaltıları, atıştırmalıkları ve taze içecek karışımları çok başarılı. Kahvaltı servisi 17:00’a kadar devam ediyor. Saat 12:00-17:00 arasında öğlen menüsüne de göz atabilirsiniz.

The Dogs:

Ufak vintage dokunuşların olduğu rustik bir görünüme sahip, İskoç ruhlu bir yer. İngiltere ve İskoçya’dan bir araya gelen malzemeler ve tarifler Dogs’u Edinburg’da keşfedilmesi gereken ilginç alternatiflerden biri yapıyor. Size de afiyetle bu menünün tadını çıkarmak düşüyor.

Akşam Yemeği

Mark Greenway Restaurant:

Edinburg mutfak sahnesinin yıldız isimlerinden biri olan Mark Greenway yeni bir restoranla müdavimlerini ağırlamaya devam ediyor. İskoçya’ya özgü deniz mahsullerinin sıra dışı gurme lezzetlere dönüşümüne tanıklık edebilmek Edinburg turunun en unutulmaz deneyimlerinden biri. Edinburg’da akşam yemeği için duyularınızı şimdiden açmanızı dileriz.

Twenty Princes Street:

Steak porsiyonlarıyla Scottish Variety Awards 2014 ödülüne layık görülen Twenty Princes Street, özel soya sütünden yapılan kokteylleri ile de ayrı bir ilgiye mazhar oluyor Edinburg restoran rehberinde. Üstelik, bu şık restoranda vakit geçirmek için et sevmek zorunlu değil; Şef Tony Sarton’ın hazırladığı deniz mahsullü porsiyonlar önce gözünüze hitap edecek cinsten. Twenty Princes Street, söz konusu et ise, Edinburg restoranları arasında vazgeçilmezlerden...

Steak:

Steak, tamamen et üzerine yoğunlaşan restoran politikası ile öncelikle gerçek et yemek isteyenlere hitap ediyor. Edinburg’un en iyi restoranlarından birinde şık bir akşam yemeğinin vazgeçilmezleri olarak lezzetli garnitürler ve geniş şarap seçkisi de yer alıyor. Edinburg’da keşfedilecek restoranlar listenizin baş köşesini Steak’e ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

The Honours:

Şef Martin Wishart nereye gitse Michelin yıldızlarını da peşinden getiren bir şef. The Honours da Wishart’a ait projelerden biri. Brasserie tipinde bir menüsü var. İskoç tatlarını keşfetmek isteyenlerin Edinburg’da nerede yenir diye sorduğunu duyar gibiyiz; yine The Honours’da. Gün içinde iş yemekleri için, akşamları ise hem romantik hem de iş yemekleri için tercih edilen bir restoran.

Ondine:

Ondine, Hotel Missoni ile aynı binada bulunuyor. Modern ve zarif bir şıklığı var. Manzarası da oldukça hoş. Deniz ürünleriyle ön plana çıkan menüsü onu Edinburg’un en iyi restoran adresleri arasına alıyor. Midye, ıstakoz ve istiridye çeşitlerinden birini, yanında şampanyayla denemenizi öneririz.

21212:

2009’da açılan restoran Michelin yıldızını da altı ay içinde kapmış. Şehrin popüler restoranlarından biri. Menü dünya mutfaklarından lezzetli yemeklerden oluşuyor. Restoranın bir özelliği de dört yatak odasının olması. Dört odalı bir otelin restoranı değil, otel odaları da olan fantastik bir Edinburg restoranı. Odaları da modern ve konforlu; yemekten sonra uykusu gelenlere duyurulur.

Castle Terrace:

Şıklığı ve stiliyle New York’taki Fransız restoranlarını andıran bir havası var. Menü Fransız ve İskoç mutfaklarının bir kombinasyonu olarak hazırlanmış. 2010’da açılmış ve kısa sürede Michelin yıldızını almış. İki saat içinde servis edilen nefis bir tadım menüsü var. Ayrıca bir de 'uygun şarap paketi' sunuyorlar. Bu paketi aldığınızda, her tabağa uygun, ayrı bir şarap eşlik ediyor.

The Dome:

The Dome, farklı konseptleri aynı kubbe altında bir araya getirmiş. The Grill Room hoş öğle ve akşam yemekleri için, The Club Room martini ve viskilerin eşlik ettiği Edinburg’da bir akşam yemeği için, The Georgian Suite akşamüstü çayları için düşünülmüş. Tüm salonlarında ortak olan özellik ise 18. yüzyılda inşa edilmiş olan binasının tarihi dokusu ve ihtişamı.

Atıştırmalıklar

Peter’s Yard:

Edinburg’da görülmesi gereken en hip ve genç ruhlu kafelerinden biri. Kurabiye çeşitleri ve kahveleri için mutlaka uğramalısınız. Diğer masalarda da şehrin tasarımcılarının, sanatçılarının, reklamcılarının ve yazarlarının oturduğunu göreceksiniz. Akşamüstü caz trio’larının canlı performansları da oldukça hoş bir ortam yaratıyor.

Why Not?:

Cuma akşamları şehrin genç erkeklerinin kot pantolon ve ceketlerini, genç kadınlarınınsa topuklu ayakkabılarını giyinip geldikleri eğlenceli bir bar/kulüp. Edinburg’da gece hayatını sevdiren mekân geç saatlere kadar açık. Yaş ortalaması 20 ila 30 arası.

Opal:

Haftanın her günü açık olan Opal, Edinburg’un en iyi gece kulüplerinden biri. Işıltılı ve şık bir atmosferi var. Yedi farklı VIP ve ‘lounge’ kategorisi öneriyor. Bunlardan birini online olarak satın alabilirsiniz. DJ’leri ve barmenleriyle de oldukça iddialı bir yer.

99 Hanover Street:

İçerisi aristokrat bir ailenin salonu gibi görünüyor. Ancak evin anne babası gitmiş de evin 20’li yaşlarındaki gençleri parti veriyormuş gibi Edinburg’da eğlence tramvayına davet ediyor. Miksolog barmenleri ve partileriyle şehrin lüks gece hayatı deneyimlerinden birini sunuyor.

Bon Vivant:

Bon Vivant, Edinburg’un en ünlü caddelerinden biri Thistle Caddesi’nde bulunan ve gün boyu açık bir kafe bar. Ancak daha çok yemek sonrası saatlerde esas kitlesi teşrif ediyor. Mumlarla aydınlatılan ortamı, duvardaki posterler ve resimlerle çok loş ve çok hoş. Gece 01:00’a kadar açık.

The Jazz Bar:

Hem dünyaca ünlü caz müzisyenlerinin hem de yerel caz gruplarının sahne aldığı bu yüzden de müzik severler için Edinburg’da keşfedilmesi gereken bir caz bar. İskoç viskileri eşliğinde harika bir müzik ziyafetine hayır demek istemeyenler mutlaka gitmeli.

Alışveriş

Corniche:

Burası Edinburg’da moda denince akla gelen ilk yer. Dünyadaki tüm trendler, şehre buradan giriş yapıyor. Zira ünlü modacıların kreasyonları burada bir araya geliyor ve şehrin en hip kitlesi de Edinburg’da alışverişi buradan ediyor. Vivienne Westwood ve Comme des Garçons gibi isimlerin kadın, erkek ve aksesuar kreasyonlarından parçaları burada bulabilirsiniz.

AllSaints:

Bir İngiliz markası olan AllSaints, Edinburg alışveriş rehberinde 2 ayrı mağazasıyla yer alıyor. Şehrin yaratıcı ve sanatçı kitlesinin neredeyse üniforması haline gelmiş durumda.

Concrete Wardrobe:

İskoçyalı veya İskoçya’da eğitim görmüş genç tasarımcıların ürünlerinin satıldığı bir mağaza. Giysi, takı ve ev dekorasyon malzemeleri bulabileceğiniz Edinburg turundan dönmeden önce sevdiklerinizi de düşünebileceğiniz bir yer.

Hector Russell:

Kilt tasarımlarıyla meşhur Hector Russel artık Edinburg’da keşfedilecek bir İskoçya klasiği. Kiltlerin yanı sıra iğnelerini de tasarlıyor. Kadınlar için de kaşmir ve yün giysiler ve broşlar düşünülmüş.

21st Century Kilts:

Kilt modasının en hip markası. Kiltin de modası mı olur, hip’i mi olur demeyin. Howie R. Nicholsby işte bu akla gelmeyecek trendi yaratmayı başarmış Edinburg moda dünyasına mal edebilmiş bir isim. Ünlü modacıların, rock starların ve oyuncuların kilt için seçtikleri adres burası. Mağazası, aşağıda ayrıca değindiğimiz Thistle Street’te bulunuyor.

Walker Slater:

İskoç tüvit kumaşı Edinburg’da nereden alınır diyorsanız en şık adres burası. Bu geleneksel kumaştan şık ceketler, takımlar ve paltolar tasarlıyor. Koleksiyondan hazır bir şeyler alabileceğiniz gibi, özel bir takım elbise diktirebilirsiniz de. 6 hafta içinde siparişiniz tamamlanıp adresinize gönderiliyor.

Thistle Street:

Bu şirin cadde boyunca karşılıklı butikler ve çeşitli Edinburg barlarıyla karşılaşacaksınız. Önerdiğimiz otellerden Tigerlily de bu cadde üzerinde. Buraya alışveriş için mutlaka uğrayın. Jane Davidson ve Pam Jenkins her yerde bulamayacağınız tasarımcıların koleksiyonlarını bulabileceğiniz büyük butikler. Acıkınca da soluğu Thistle Street Bar’da veya Iris’de alabilirsiniz.

The White Company:

Ev dekorasyonu ve tekstilinde yoğunlaşmış The White Company Edinburg turu bitmeden ziyaret edilmesi gerekenlerden. İsminin de çağrıştırdığı gibi sadeliğe önem veriyor. Nevresim, havlu, ev giysileri, aromatik mumlar, mutfak gereçleri gibi ürünlerle evleri daha rahat ve sempatik bir hale getiriyorlar.

Royal Mile Whiskies:

Henüz Edinburg’da nerede içilir bilmiyorsanız da, nereden alınır artık biliyorsunuz. Şehrin tarihi bir noktasında İskoç viskileriyle baş başayız. Raflarda çeşit çeşit viski, şişelerce bira, şarap, şampanya, likör, tekila görmek bile insanın başını döndürmeye yetiyor. Bu kadar çok seçeneğin arasında kaybolmayın ve hedefe odaklanın. Buradan viski almadan dönmek alınan Edinburg uçak biletlerine ihanet olur. Üstelik 15£’dan başlayan fiyatlarıyla gayet ulaşılabilir durumda. Daha özel bir şey almak isterseniz, fiyatlar 1500£’a kadar çıkıyor.

Valvona & Crolla:

Burası bir İtalyan kafesi ve şarküterisi. Kafenin mutfağında İskoç çiftçilerin yetiştirdikleri taze ürünleri kullanıyorlar. Şarküteride ise İtalya’dan gelen yiyecekler, şaraplar ve İskoçya’da üretilmiş viskiler satılıyor.

Müzeler

Scottish National Museum:

19. yüzyılda inşa edilen neo-klasik binasında Degas, Boticelli, Cézanne, Gauguin, Monet, Nicolas Poussin ve Velazquez gibi Avrupa sanatı tarihinin en önemli isimlerinin oldukça ünlü eserleri Edinburg müzeler rehberinin medar-ı iftiharı sayılabilir.

Scotland National Portrait Gallery:

Queen Street’teki müze gotik izler taşıyan 19. yüzyıldan kalma binasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzenin koleksiyonundaki 3.000 resim ve heykel, 25.000 eskiz ve çizim, 38.000 fotoğraf Edinburg’da görülecekler arasında. Avrupa’nın kraliyet ailelerinin üyelerine ait portreler görmek mümkün.

Scotland National Gallery of Modern Art:

19. yüzyılda hastane olarak inşa edilen bina 1960’dan beri müzeye ev sahipliği yapıyor. Müzenin koleksiyonunda Picasso, Andy Warhol, Roy Lichtenstein gibi modern sanata yön vermiş isimlerin eserleri bulunduğunu hatırlatıp sanat severlerin “Edinburg’da nerede gezilir?” sorusuna çok başka bir şekilde cevap vereceklerini tahmin ediyoruz.

Meraklısına

The Royal Yacht Britannia:

İskoçya turizmi açısından Edinburg’da görülmesi gereken yegâne noktalardan biri. İngiliz kraliyet ailesinin 44 yıl boyunca seyahatlerinde kullandığı yat, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri. Hediyelik eşya dükkânına bakmadan çıkmamanızı tavsiye ederiz.

Camera Obscura:

Bu çılgın illüzyon evi 1835 yılından beri Edinburg şehir rehberinin en çok ziyaret alan yerlerinden. Teknoloji her ne kadar ilerlese ve biz ne kadar süper efektli filmler görmeye alışsak da bu basit göz yanılmalarının yarattığı şok etkisini başka hiçbir şey başaramıyor.

Forth Rail Bridge:

2,5 km. uzunluğundaki köprü, dünyadaki tamamı çelik ilginç köprülerden biri. 19. yüzyılda yapılmış olan köprüyü görmek için şehirden bir trenle veya otobüs turu satın alarak gidip görebilirsiniz.

Ghosts & Ghouls:

Bu korku mağaralarına girmeden önce iyi düşünün. Tur 2 saat sürüyor ve bunun 1 saat 15 dakikasında yürüyerek yer altında korku dolu uzun bir yol kat etmeniz gerekiyor. Ürkütücü olmasına ürkütücü ama bir yandan da Edinburg’da eğlence denince kaçırılmaması gerekenlerden!

Viski Tadım Turları

Scotch Whiskey Experince:

Viskiyle yeni tanışanlar ve viski gurmeleri için Edinburg’da tur paketleri 7’ye ayrılmış. Bu turlar farklı viski türlerinin yapım aşamalarını tanıtıyor, aromalarla tanıştırıyor ve de genelde bir gün sürüyor. Bir veya iki saat süren tadım dersleri ve sonunda sertifika alabileceğiniz çeşitli eğitim paketleri de mevcut. Üstelik tüm bunlar şehrin merkezinde.

Dewar’s:

İskoçya’da üretilen Amerika menşeli viski Dewar’s’ın tesisleri Edinburg’a bir buçuk saat mesafede bulunuyor. Fiyatları 7, 15, 25 ve 75£ olmak üzere dört ayrı tur seçeneği sunuyor.

The Famous Grouse:

Tesisleri şehre 1 saat 15 dakika mesafede bulunan The Famous Grouse Edinburg gezisinden eğlence adına kârlı dönmenizi sağlıyor. Ziyaretçilere sundukları gösteri BAFTA ödüllü bir şov. Eğer vaktiniz şehrin dışında tek bir yer ziyaret etmeye yetiyorsa, tercihiniz Famous Grouse’dan yana olsun.

Gitmeden Göz Atılacaklar

'Trainspotting':

Bu önerimizi bekliyordunuz herhalde. İskoç yazar Irvine Welsh’in romanı 1980’lerde Edinburg’da geçiyor. Yola çıkmadan önce Danny Boyle’un kitaptan uyarladığı filmi izleyebilir, havalanan Edinburg uçağında kitabı da okuyabilirsiniz. Hem kim demiş önce kitap, sonra film diye!

'Shallow Grave':

Danny Boyle’un Trainspotting’den önce çektiği ve yine Edinburg’da geçen bir film. Eğer yönetmeni sevdiyseniz bu filmini de izlemenizi tavsiye ederiz.

'Muriel Spark':

Edebiyat tarihinin ünlü yazarlarından Muriel Spark, İskoçyalı ve İskoçya’dan ilham alan bir yazar. Bazı romanları Türkçeye de çevrilmiş durumda. İlk kez Edinburg seyahati öncesi Spark okuyacaklara "Bayan Jean Brodie’nin Baharı" adlı romanını öneririz.

Aman Aman!

Ağustos ayının ortalarından, Eylül ayının ikinci haftasına kadar süren bir festival çılgınlığı sarıyor şehri. Festivalleri takip edebilmek açısından bu dönemde şehirde bulunmak çok güzel. Ancak bu tarihler aynı zamanda Edinburg otellerinin normal fiyatlarının üç katını talep ettiği ve herhangi bir yerde yer bulmanın en zor olduğu tarihler.

Edinburg’da hava durumu kritik bir önem taşıyor. Hava güneşliyken bir anda yağmur başlayabiliyor. Yanınıza yağmurluk, şemsiye, su geçirmeyen ve uzun yürüyebileceğiniz ayakkabılar almanızı öneririz.

Çok işe yarayacak yağmur sözlüğü:

drizzle: minik damlalı pek belli olmayan yağmur.
showers: yerde çamur birikintileri oluşmasına sebep olan iri ve sık damlalı yağmur.
rain: yağmur. Yağış yoğunluğuna göre ‘heavy rain’ veya ‘light rain’ olarak tasvir ediliyor.

Sıkıcı Bilgiler

Havaalanında şehre taksiyle varmak 25 dakika sürüyor ve 20£ civarında tutuyor.

Edinburgh Pass çocuklar ve yetişkinler için iki ayrı kart sunuyor. 1, 2 ve 3 günlük kart seçenekleri var. Bu kartla şehirdeki 30 Edinburg müzesine giriş yapabiliyorsunuz.

Bazı müzelerin hediyelik eşya dükkânlarında, çeşitli kafe ve barlarda da indirim imkânı yakalıyorsunuz.