Atina Elinizin Altında

Atina nerededir? Hemen şurası canım. Pek çok insanın işe giderken harcadığı zamandan daha kısa sürede gidebileceğiniz bir yer. Hele de yazın Bodrum, adalar gezip, kışın camdan dışarı sıkıntılı sıkıntılı bakanların durdukları kabahat. O hafta sonu senin, bu hafta sonu benim demeden sık kaçabileceğiniz bir yer. Bizce bir vize almanıza bakar böyle burnumuzun dibinde bir yer için.

Vizenizi aldınız mı? O zaman, “bu esas bizim geleneğimiz”, “bunu bizden almışlar”, “aynı bizim gibiler”, “zaten bir İtalyanlar, bir Türkler, bir de Yunanlılar” cümlelerinizi de özenle paketleyip bavulunuza buruşmayacak şekilde yerleştirdiyseniz artık yola hazırsınız demektir. Yine de umuyoruz ki bunlara fazla ihtiyacınız olmaz ve yepyeni şeyler keşfedersiniz. Sonuçta seyahat etmenin en güzel tarafı bu, değil mi? Hadi bir koşu gidip gelelim.

Atina

En İyiler

King George Palace:

Saraylılığından hâlâ hiçbir şey kaybetmemiş, dekoru ve hizmet anlayışıyla aynı yaşam biçimini sunmaya devam eden otel kraliyet ailesi üyeleri tarafından Atina gezilerinde tercih edilmesi çok normal dolayısıyla. Yedinci kattaki restoranı Tudor Hall yüksek tavanları, gösterişli avizeleri ve Avrupa saraylarının salonlarını andıran dekoruyla Atina’nın en iyi restoranlarından biri aynı zamanda. Menü Akdeniz ve Fransız mutfağı ağırlıklı. Otelin say say bitmeyen hizmetlerinin arasında cep telefonu kiralama servisi bile bulunuyor.

Hotel Grande Bretagne:

Otel binası 1842 yılında inşa edilmiş ihtişamlı bir yapı. Yunanistan’ın en lüks birkaç otelinden biri sayılıyor. Gerçekten de şıklık, zarafet ve vakur tavrı köşe bucak her noktaya işlemiş durumda. Çatıdaki restoran, Akropolis dahil tarihi mekânların rahatça görüldüğü bir manzaraya hâkim. Ayrıca barı, şarap mahzeni ve puro seçenekleriyle her tür gurme deneyime hazırlar.

Astir Palace:

Astir Palace şehrin güneyinde, Glyfada’da bulunuyor; merkeze biraz uzak bir nokta. Akdeniz’in iyice içine sokulmuş ve denizin tek hâkimiymiş gibi bir hali olan otel Atina’da görülmesi gereken bir manzaraya sahip. Özellikle yazın çok tercih ediliyor. Ve de aslında iki otelden (2016'da üç olacak) oluşuyor. Bunlardan Westin, biraz daha şehirli bir tatil sunuyor. Arion ise biraz daha ‘retreat hotel’ havasında. Doğayla daha iç içe, ferah ve spa seçenekleri çok daha geniş. Her ikisi de Atina’nın en iyi otelleri arasında modern ve minimal çizgilerin temsilcisi. Hareketli bir tatil isteyenler Westin’e, sakinlik ve huzur arayanlar Arion’a!

Divani Apollon Palace & Spa:

Divani, Vouliagmeni’de bulunuyor. Atina oteller rehberindeki diğer üyelere göre şehrin biraz dışında kalan bir mekân. All Sea View Suit’leri Çağdaş tasarımı ve business şıklığıyla göz alıyor. Spa’sı, havuzu ve kumsalıyla Atina gezisinin en keyifli anlarını vaat ediyor. Marina ve golf sahası da çok yakınında bulunuyor. Restoranları Anemos ve Mythos yemekleri kadar manzaralarıyla da etkiliyor. Pelagos Bar ve Atlantis Lounge ise bir şeyler içip soluklanmak için düşünülmüş.

The Margi:

Atina’da mutlaka görülecekler listesinin şu sıralar en gözde üyelerinden  ‘riviera’nın en popüler noktalarından biri olan Vouliagmeni’de bulunuyor. Gittikçe popülerleşen bölge, adaların tahtını fena sallıyor. Ortak alanlarda bir Fas rüzgârı esiyor. Odalarda ve süitlerde ise tam bir Ege havası var. Geniş alanlara uygulanmış olan beyaz ve açık renk ahşap malzeme çok ferah bir ortam yaratıyor. Klasik bir Atina restoranı olarak menüsü çok geniş değil ama Yine de seçim yaparken zor anlar yaşanıyor.

Bunlara Da Bakmaya Değer

Electra Palace:

Söz konusu Yunanistan olunca, isimler genelde mitolojiden ve tiyatrodan seçiliyor. Electra, babasına olan aşkı dolayısıyla Freud’un da ilgisini çekmiş bir karakter. Electra otellerinin Yunanistan’da dört, Atina’da iki şubesi bulunuyor. Şehirdeki iki Electra da, merkezi konumları ve ses geçirmeyen camlarıyla bir anda Atina şehir rehberinin vazgeçilmezlerinden oluyor. İç mekân tasarımında klasik stili zarif bir biçimde uygulamaya geçirilmiş.

Semiramis:

Semiramis, Atina otellerinin en fütüristik üyelerinden biri. Kifisya’daki otelin tasarımı Karim Rashid’e ait. Rashid’i biraz tanıyanlar, otelin neye benzediğine dair az çok bir tahmin yürütebilirler. Rashid’in tasarımı, Su-En Wong’un eserleriyle tamamlanmış. Otelin dış görünümünden odaların banyolarına kadar aynı oyunlu ve renkli tasarımı tutarlı bir şekilde takip etmek mümkün. Kapılarda numara yerine semboller olması da bu oyunlardan ilk göze çarpanı. Otelin restoranı DJ’leri ve kokteylleriyle hatırı sayılır bir kalabalığı başına topluyor. Atina’nın en lüks otellerinden biri olduğu kesin.

Twenty One:

21, Kifisya’da bulunan diğer bir butik otel. Kapı numarası 21, 21 odası var ve restoranının adı 21. Son yıllarda oteller kapı numaralarıyla ilgili espriler yapmadan duramıyorlar malumunuz. Atina otelleri de bu modaya Twenty One ile dahil olmuş. Odaların duvarlarını çarpıcı freskolar süslüyor. Bu duvar eserleri, odanın geri kalanının neredeyse tamamı beyaz olduğundan hiç göz yormuyor. İtalyan ve Yunan mutfağı ağırlıklı restoranı genç ve stil sahibi bir kitleyi bir araya getiriyor. Hemen giriş kattaki mekânın otelinkinden farklı bir girişi var. Önünden geçip gitmeyin, içeri de buyurun.

Periscope Hotel:

Endüstriyel donuklukta ve minimallikte bir görünümü var. Grinin elli değilse de birkaç tonu, beyaz ve buz mavisi ağırlıklı. Gözünüz korkmasın; bu monokrom hal Periscope’u değil soğuk ve itici, aksine sakin ve rahatlatıcı kılmış. Otelde sık sık karşılaşacağınız sanat eserlerinde ise konu mankeni, Atina’nın görülmesi gereken panoramik manzaraları. Ayrıca otelin çatısına konmuş olan özel yapım 2 periskop da şehirden aldıkları görüntüleri, giriş kattaki bara yansıtıyor. Restoranda otururken de etrafınızdaki raflara dizilmiş olan malzemelere göz gezdirerek mutfakta neler kullandıklarını öğrenebilirsiniz.

New Hotel:

New Hotel kullandığı her malzemeyi kırparak kullanmış gibi görünüyor. Koltukları farklı şekillerde kesilmiş deri malzemelerden veya yamuk kesilmiş kumaşlardan yapılmış. Ahşap duvarlar ve koltuklar tahta parçaların birbirine tesadüfen eklenmesiyle oluşturulmuş. Aynalar sanki daha büyük bir aynanın içinden yamuk yumuk oyularak çıkarılmış. Metal levhalardan oyulmuş Karagiozis figürleri asılmış. Hepsi de hesaplı kitaplı özensizmiş gibi görünme halleri yaratıyor. Haliyle de pek nüktedan bir atmosfer sunuyor...

Öğle Alternatifleri

Capanna:

Atina turuna İtalyan mutfağının en iyi pizza çeşitleriyle devam etmemizi sağlayan Capanna’dayız. Ploutarchou ve Haritos caddelerinin kesiştiği noktada, restoranın iç dekorasyonunda ortaya koyduğu sanatsal bakış, ahşap panjurlarla kaplanmış asma katıyla katlanıyor. Capanna, “Nerede pizza yenir?” diye soran lezzet tacirlerinin adresi.

P Box Eatery:

Kifiya’da bulunan restoran öğlen gidenler için New York usulü bir deli servisi sunuyor. Güne mola verip sandviçler ve frappe’lerle tazelenmek mümkün. Severseniz bir sefer de akşam gelin; bu defa da Atina’nın Michelin yıldızlı şefine ait gurme tabaklarla karşılanacaksınız.

Kuzina:

Hem Fransız, hem Yunan bistro kulağa biraz garip gelse de, Kuzina’ya gidince bunun ne kadar iyi bir fikir olduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz. Ön sıradaki masalardan birinden yer kapabilirseniz, sokaktan gelip geçenleri ve biraz arkada da Atina’da gezilecek tarihi yerleri seyredebilirsiniz. Tabii lokmalarınız devamlı bir “mmm...” eşliğinde gözünüzü kapamaya zorlamadığı zamanlarda...

Gazi College:

Günlük uğrağınız olabilecek rahat ve stil sahibi bir kafe. Tam bir New Yorklu gibi yaşıyor. Menü sandviç ağırlıklı ama pizza, salata gibi başka seçenekler de var. Paket servisi de bulunuyor. Sandviçini paketletip, Atina’da keşfedilecek renkli noktada piknik yapabilirsiniz. Ama burada kahve eşliğinde atıştırmanın zevki de bir başka. Hele fiyatlar da bu kadar makul olunca daha da bir zevkli oluyor.

Margaro:

Mavi bacaklı hasır sandalyelerden ibaret mütevazı bir dekoru, dikkat çekmeyen bir tavrı var. Müdavimleri arasında şehrin orta ve orta üstü yaşlıları bulunuyor. Bu manzaraya bakıp, hip yerlere doğru kaçışan gençlere sesleniyoruz. Bu yaşını başını almış insanların tecrübesine kulak verin! Ancak o zaman Atina’da en iyi karides nerede yenir sorusunun sırrına erişebilirsiniz.

Akşama Ne Yesek?

Vezene:

Atina restoran rehberlerinin arasında saatler harcamanıza gerek yok zira Atina’da şık bir akşam yemeğinin en iyi adreslerinden biri Vezene. Mekânın iç tasarımında bizzat Şef Aris Vezene’nin parmaklarının olduğunu öğreniyor, ahşap döşemelerin restorana kattığı sıcak atmosferde yemek yemenin keyfine varıyoruz. Şefimizin zevkli tercihlerinin, bilhassa Akdeniz mutfağı seçkilerinde devam ettiğini söylememize lüzum var mı bilemiyoruz!

Spondi:

Spondi, bıkmadan usanmadan altı kere üst üste Yunanistan’ın en iyi restoranı seçilmiş, 2 Michelin yıldızlı bir Atina restoranı. Bahçe içinde müstakil bir yapıda hizmet veriyor. Taş avluda yaratılan sofistike salon ortamı etkileyici. Bir Fransız restoranı olan Spondi, tanıdık bildik Fransız yemeklerini farklı sunumuyla yeniden keşfetmenizi sağlıyor. Şarap menüsünde de 1300 farklı şarap üreticisinin adına rastlamak mümkün.

Varoulko:

Restoranın şefi ve sahibi Lefteris Lazarou, 15 yaşında mutfağa adımını atmış. Babası da gemi şefiymiş ve Lefteris ilk olarak babasıyla çalışmaya başlamış. Şimdi ise bu kendi el emeği göz nuru restoranı Varoulko, Michelin yıldızlı bir Atina restoranı. Deniz ürünlerini füzyon tarifleriyle hazırlayıp sunan şefin yemeklerini tadan eleştirmenler bir yıldızın buraya az olduğunu söylüyorlar. Bir tadın, bakalım siz de tek yıldızla haksızlık yapıldığını mı düşüneceksiniz...

Moorings Café Bar Restaurant:

Vouliagmeni’deki otellerden birinde kalanların Atina’da ziyaret etmeleri gereken bir yer. Mutfağı günün her saatine uygun hizmet veriyor. Gündüz ayrı, gece ayrı güzel bir manzarası var. Menü Akdeniz mutfağı ağırlıklı. Yemekten sona teras lounge’a da bir göz atmakta fayda var. Kalabalık olduğu akşamlar hoş bir ambiansı oluyor.

Vassilenas:

1920’den beri aynı adreste hizmet veriyor. A la carte menüsünün yanı sıra tadım menüsü de var. Atina’nın en eski restoranlardan biri olmasına rağmen Yunan mutfağına çağdaş bir yorum getiriyor. Ünlü Yunan yemeklerinin en gurme ve en modern sunumlarını burada tadabilirsiniz. Pazartesileri kapalı, aklınızda olsun.

Taverna Sigalas:

Atina’da nerede yenir derken karşınıza çıkan 1879’dan kalma bir evde bulunan Sigalas, 100 yıldır aynı aile tarafından işletiliyor. Duvarlarda Yunan oyuncuların ve politikacıların siyah beyaz fotoğrafları var, fonda Yunan müzikleri çalıyor ve önünüzde Yunan yemekleri gelip gidiyor. Atina’nın en ünlü tavernalarından biri olduğundan biraz turistik bir yer. Günde yaklaşık 3000 kişiye hizmet veriyor. Ama yine de orijinal bir taverna deneyimi için iyi bir alternatif. Fiyatları da oldukça uygun.

 

Atıştırmalıklar

Da Capo:

Kolonaki’deki Da Capo, Atina’da gidilecek en iyi kafe adreslerinden. Dışarı dizi dizi dizilen sandalye ve ufak masalarıyla Paris kafelerini andırıyor. Servisi self servis, ama dikkat edin. Zar zor bulduğunuz masanızı kahve alırken kaptırmayın. Yoksa ünlü bir mankenle veya oyuncuyla kavga etmek zorunda kalabilirsiniz, bu Atina şehir rehberinin vazgeçilmez köşesinde.

Cafe Floral:

Atina’da ne yapılır biliyor musunuz? Akdeniz iklimine sarmalanmış onlarca cıvıl cıvıl kafesinden birine serilip keyif çatılır. Floral’a gelince Atina kafe alternatiflerinden en eğlenceli olanı diyebiliriz. İçindeki kütüphanesinden istediğiniz kitabı alıp kahve eşliğinde okuyabilirsiniz.

Kostas:

Yunanlıların tutkunu olduğu pita ile servis edilen 'souvlaki', bir nevi bizim şiş kebabımız. Ve hazır Atina’dayken mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden. Kostas işte tam da doğru yer; hem de iki adresi birden var: biri Pentelis sokağında, diğeri ise Agias İrinis’te. Sakın çok geç saatlere kalmayın, öğle saatindeki yoğunluktan size kalmayabilir.

Oinoscent:

Atina’nın başlıca meydanlarının başında gelen Syntagma Meydanı’na pek yakın bir noktada sevdiklerinizle güneşli bir şehir turunun ardından soluklanıp, lezzetli şaraplardan yudumlamak... Atina’da gece hayatına böyle şık bir giriş yapmak istemez miydiniz? Yunan ve dünya markalarından oluşan geniş bir kavla konuklarını karşılayan Oinoscent için hoşça vakit geçirmenin en kolay yolu diyebiliriz.

Baraonda:

Restoran ve gece kulübü olan Baraonda için ışıl ışıl mı desek, şıkır şıkır mı bilemedik. İş dünyasından isimlerin, politikacıların ve ünlülerin de çok severek geldiği mekân, Atina’nın gece hayatıyla tanışmak için iyi bir fırsat. Verandasındaki şık atmosferini ve lezzetli yemeklerini mutlaka denemelisiniz.

Bios:

Burayı bir etkinlik salonu olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır. Farklı farklı tasarlanan salonların hepsi ayrı bir amaç için donatılmış. Canlı müzik performansları için iki salon, dört bar, sinema salonu ve tiyatro/performans sahneleri bunlardan belli başlı olanları. Ayrıca bir de ikinci el eşya dükkânı bulunuyor içeride. Şehrin genç nüfusunun dolup taşırdığı mekânı Atina’da nerede gezilir sorusuyla hemhal olanların dikkatine sunmak isteriz. Programına internetten bir göz atıp, belirlediğiniz günlere biletlerinizi hemen alabilirsiniz.

Six D.O.G.S:

Atina şehir rehberinin en popüler gece kulüplerinden biri. DJ’ler dans pistini tıklım tıklım dolduruyorlar. Zaman zaman yurt içinden ve dışından indie, elektronik ve punk müzik yapan gruplar da sahne alıyor. Genç ve stil sahibi bir kitlesi var.

Alışveriş

Syntagma Meydanı Atina’nın en ünlü meydanlarından biri. Politik gösterilere sık sık şahit oluyor. Daha sıradan bir günde ise alışveriş çılgınlığına ev sahipliği yapıyor. Diğer bir alternatif ise Kolonaki. Şehrin hip bölgelerinden biri. Etrafta gezinirken ilginizi çeken butikler ve antikacılar bulmak Atina’da alışverişin ufak sırlarından. Bu küçük dükkânlar hızla açılıp hızla da kapanıyorlar. Sevdiğiniz yeri bir daha bulamamak üzücü olabilir ama Atina’da keşfedilecek yerler de bitecek gibi değil. Dünyanın en pahalı altıncı alışveriş caddesi olarak belirlenmiş Tsakalof caddesi. Ama gözünüz korkmasın burada her şeyden biraz bulabilirsiniz. Prada ve Dolce & Gabbana da burada Zara ve Morgan da. Tek tük moda tasarımcılarına ait butikler de var.

Lak:

Tasarımcı Lakis Gavalas’in mağazası. Kadın, erkek ve aksesuar koleksiyonları çıkarıyor. Spor ve günlük bir çizgisi var. Atina’da moda hayatına adım atmak için rahat bir tercih.

Katerina Karoussos:

Karoussos, 1920’lerin ve 30’ların moda akımlarından etkilenmiş bir tasarımcı. Koleksiyonlarında vintage dokunuşlar yakalamak mümkün. En çok da şapkalarıyla meşhur olan Yunan tasarımcının parçaları Atina’da görülmesi gereken başka bir değer.

Melissinos Art:

Melissinos, Antik Yunan stilinde takılar ve sandaletler üretiyor. Çok rahatlıkla tarihi filmlere kostüm üretebilecek bir yer. Atina’da ne yapılır demişken kendinizi tanrıça Hera gibi hissetmek için size özel yapılacak sandaletlerden almayı ihmal etmeyin.

Korres:

Korres, Atina’da ziyaret edilmesi gereken alternatif alışveriş adreslerinden. Doğal kişisel bakım ve banyo malzemeleri üreten bir isim. Yüz ve saç için bakım malzemeleri, makyaj malzemeleri, güneş kremleri, nemlendiriciler bulabileceğiniz bir yer. Ayrıca bitkisel şuruplar, pastiller ve çaylar bulmak da mümkün.

Aristokratikon:

Atina tatlı düşkünleri de unutmuyor. 1928’den beri doğal ürünlerle ve geleneksel tarifleriyle el yapımı çikolata üreten mekân Aristokratikon, Atina şehir rehberinin unutamadıklarından. Çikolata, şeker, lokum, hamur işleri, baklava, reçel çeşitleri alabileceğiniz bir yer.

Mastiha Shop:

Damla sakızlı çeşit çeşit ürün bulabileceğiniz bir dükkân. Hem kendiniz için hem hediye almak için gidebileceğiniz bir yer.

Müzeler

National Archaeological Museum of Athens:

Atina ile ilgili öğrenilmesi gereken Yunan kültürü ve arkeoloji bir arada. Bu müzeyi gez gez bitmeyecek gibi görünüyor. Tarih öncesi zamanlardan başlayarak farklı dönemlere ait binlerce parça var. İnsan gezerken yoruluyor ve bunları nasıl katalogladılar kim bilir diye de düşünmeden edemiyorsa da müze, Atina müzeler rehberinin bir numaralı adreslerinden biri elbette ve tarih tutkunları için de kaçmaz bir hazine.

Christian and Byzantine Museum:

3. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar uzanan geniş bir koleksiyonu var. Eserlerin büyük çoğunluğu resimler, el yazmaları, freskolar ve toprak araç gereçlerden oluşuyor. Bizans sanatına yakından bakmak isteyenler için düşünülen Atina’da gezilecekler arasındaki yerini alıyor.

Acropolis Museum:

Akropolis’te bulunan arkeolojik eserlerin sergilendiği müze içinde barındırdığı yaklaşık 4000 parça eser ile Atina müzeleri arasında farklı bir konuma sahip.

Museum of the History of the Greek Costume:

Yunan, Roma ve Bizans kostümlerinin, takılarının sergilendiği müzede 25.000’den fazla parçayı bir araya getirmişler. Hem kadınların hem erkeklerin günlük ve resmi kıyafetlerinden örnekler görebilmek adına Atina’da ziyaret edilmesi gereken rotalardan.  

Goulandris Museum:

Nicholas ve Dolly Goulandris çiftinin zaman içinde topladığı antik eserlerin sergilendiği müze Atina’da gezilecekler listesinde. Koleksiyonun çoğunluğu Kiklad sanatının örneklerinden oluşuyor.

Gitmeden Göz Atılacaklar

‘My Big Fat Greek Wedding’:

Otuzlarına gelmiş fakat hâlâ evlenemediği için ailenin başarısız üyesi kabul edilen Toula sonunda evlenebileceği biriyle tanışır. Ancak orta sınıf ve geleneklerine bağlı ailesi düğünü Toula için ızdıraba, seyirci için ise tam bir komediye dönüştürür.

‘Bir Tutam Baharat’:

Bir astrofizik profesörünün dedesiyle İstanbul’da geçirdiği çocukluğunu hatırlamasının konu edildiği bir film. 

Theo Angelopoulos:

Yunanistan ile ilgili mutlaka bilinmesi gereken bir isim Angelopoulos. Kendi ülkesinin tarihini ve kültürünü şairane üslubuyla anlatıyor. "Eternity and the Day" ve "The Dust of Time" yönetmenin en ses getiren filmlerinden ikisi.

‘My Life in Ruins’:

Amerika’dan veya Avrupa’dan gelen gezgin bir kadının Yunanistan kadınlarından ne kadar farklı olduğunu ve bu batılı kadınların Yunanistan’a ve Yunan erkeklerine nasıl âşık olduğunu anlatan filmlerden yalnızca biri. 

‘Zorba The Greek’:

Unuttuysanız, hatırlatalım diye yazdık. Unutmak hiç mümkün mü, diyorsunuz, haklısınız!

‘Courtesans and Fishcakes’:

Atina ile ilgili yazılmış en ilginç kitaplardan biri. Kolay kolay bulamayacağınız detaylar ve bilgiler harika bir şekilde  toparlanıp derlenmiş.

‘Apartment in Athens’:

Atina’nın Nazi işgali altında olduğu bir dönemde evlerini bir Alman askeriyle paylaşan Atinalı bir çiftin hikâyesi anlatılıyor.

Aman Aman!

Yaz döneminde kiliseleri şort tişörtle ziyaret etmemeye özen gösterin.

Gittiğiniz tavernada havaya girer de sirtaki yapmak isterseniz, hiç çekinmeden çıkın piste; nihayetinde bu dans Atina’da mutlaka yapılması gereken şeylerden biri aynı zamanda. Birileri mutlaka birkaç hareket gösterecektir.

Sıkıcı Bilgiler

Havaalanından şehir merkezine gelmek taksiyle 30 dakika sürüyor ve 35€ tutuyor.

Genellikle dükkânlar 13:30 - 14:30 arası bir saatte kapatıyor, 16:00 - 17:00 gibi tekrar açılıyor. Atina restoranlarında akşam yemekleri 21:00’dan önce başlamıyor. Mağazaların ve restoranların açık olduğu günler ve saatler çeşitlilik gösteriyor. Önceden kontrol etmenizde fayda var. Otelinizin konsierj servisi varsa, onlardan yardım alabilirsiniz.

%15 oranında bahşiş bırakmanız bekleniyor.

İngilizce bilen çalışanların sayısı fazla değil. Birkaç kelime öğrenmek iyi olabilir.