BERLİN

BERLİN

Temmuz ayının harareti bastırdığında kendinizi hem müzelere kapamadan gönlünüzce keşif yapabilecek hem de güneşli havaların serin esintilerini göl kenarlarında yakalayabilecekken durmak da neymiş? Tarihiyle, farklı alt kültürleriyle, her köşesinden müzik fışkıran renkli sokaklarıyla dünya çapında ün yapmış şehir Berlin işte o bizi rehavete kaptıran havalara birebir!

Koskoca bir tarihi bugün hâlâ günümüzde yıkık duvarların gölgelerinde saklayan kent özgürlüğünü Brandenburg Kapısı ile ilan ediyor, eskilerin hayaletleri gözleri pırıl pırıl parlayan genç neslin elinden çıkma müthiş grafitilerle bir bir kovalanıyor. Avrupa’nın en yeşil kentlerinden biri olan Berlin’de özgürlüğün kalbi, genç 'Berliner'lerin çeşitli müzik aletleriyle her köşeyi bir sokak performansına dönüştürdükleri anlarda daha hızlı atıyor; şehir âdeta yaşam enerjisiyle dolup taşıyor.

Berlin içinde barındırdığı sayısız müzeyle bir kültür başkenti elbette ama Temmuz ayının kente taşıdığı Açık Hava Festivali ve Açık Hava Sergisi gibi kenti baştan sona sanata boyayan, kulakların pasını silen büyük festivallerin rüzgârı esiyorken, kapalı alanlara girmek gelmiyor insanın içinden. Elinize buz gibi bir Alman birası yanına da damaklarınızı şımartacak o sosisler eklenince, size kalan tek şey gece saatlerinde iyiden iyiye yükselen jam session ritimlerini beklemek olacak.

Dünya Elinizin Altında

Berlin Elinizin Altında

“”

BALİ

BALİ

Dünyanın bir diğer ucunda tropikal bitki örtüsü ve dinmek bilmeyen yağmurlarıyla Bali meraklı kaşiflere mistik diyarların kapılarını aralıyor. Temmuz ayının sıcaklarını Hint Okyanusu’nun mis kokan maviliklerinde, bedenlerini kavuran kumsallara teslim ederek geçirmek isteyenler hâlâ ne duruyorlar?

Hindu inanışlarının şehrin her taşına kazındığı bu egzotik yörede bilge bir kültürle beslenen yerlilerin misafirperver kucaklamaları buraya ayak basanları hiç mi hiç pişman etmiyor. Üstelik tüm soruları kuzey yarımkürede bırakıp kendinizi attığınız bu noktada masajın pirleri ile tanışma fırsatı, yaşayacağınız benzersiz Bali masajı deneyimi, her şeye bedel.

Söz Şehirlerde

Ben Bali

“”

MİKONOS

MİKONOS

Sayılı günlerin çabuk geçtiğini bilseler de kavurucu Temmuz günlerinin bir saniyesini bile boşa harcamak istemeyenlerin ilk durağı, Yunan adalarının en renklisi Mikonos oluyor. Her sene turist akınına uğrayan kent Akdeniz’in serin mavilikleriyle ıslanan göz alıcı kumsalları, antik dünyanın eserlerine özgü bir vakûrlukla dizilen bembeyaz evleri ve bu sıcak iklime yaraşır şekilde renk renk boyanmış balkonlarıyla 7’den 77’ye herkesin göz bebeği olmaya devam ediyor.

Mikonos’da bitmek bilmeyen gece hayatı, dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerle edeceğimiz büyük dansların habercisi olsa da deniz tuzuyla ovulan bedenlerimizi, kumların üzerine atılan salaş masalarda, enfes meze tabakları ve Yunan içkileriyle daha da şımartmayı hiç mi hiç ihmal etmiyoruz; zira insanlarının her daim gülümsediği bu adada içiniz ancak, güneşi bohem bir ahestelikle yolculadığınızda rahat edecek.

Dünya Elinizin Altında

Mikonos Elinizin Altında

“”