PARİS

PARİS

Uğruna her mevsim ayrı methiyeler döktürülen kent Paris’in baharda bambaşka bir güzelliğe büründüğünü gelin siz de kabul edin. Kent ahalisinin güneye inip şehri güvercinlere bırakmasından önce, kuru soğukların da gri bulutlarla birlikte sürüklenip gitmesinden hemen sonra gelmeli Paris’e. Seine Nehri’nin iki kenarına kurulan bu kentin güneşli gökyüzünün altında daha da parlayan mavi çatılarının, krallara layık yemyeşil parklarının, binbir hikâyeyi birbirine bağlayan köprülerinin, bilgece yükselen kubbelerinin ve insana kendini sokaklara vurma isteği veren bohem yaşantısının keyfi en iyi Mayıs’ta değil de ne zaman yaşanır?

Herkese ayrı bir yüzünü gösteren Paris’in cazibesi bol bir şehir olduğu malum: İster vitrinlerin ışıltılarını takip ederek kendinizi alışverişe bırakın, ister Michelin yıldızlı restoranların sofralarına oturun, isterseniz de günbatımında sevdiğinizle birlikte o ünlü teknelerden birine kurulup Seine Nehri boyunca uzanan şehrin romantik manzarasını seyre dalın... Herhalükârda Paris’te hayallerinize şimdiye dek hiç olmadığı kadar yakınlaştığınızı hissedeceksiniz.

Mayıs ayında Roland Garos’un da start almasıyla birlikte hareketlenen Paris, renklerinin en canlı olduğu bu dönemde bahar sarhoşluğunu size de bulaştırmaya kararlı!

Söz Şehirlerde

Ben Paris

“”

PRAG

PRAG

Mayıs geldi ve Prag’ın o meşhur soğukları gitti! Şimdi artık büyük bir keyifle sokaklarını dolaşabiliriz bu ince ince işlenmiş şehrin…

Âdeta bir açıkhava müzesi niteliğindeki Charles Köprüsü, mayıs güneşinin altında parlayan altın kubbeli kiliseleri, şehrin tepesinde nöbet tutan kaleleri ve masalsı mimarisiyle Prag, sadece Orta Avrupa’nın değil, tüm dünyanın en cazibeli kenti.

Yaralı bir geçmişi ardında bırakan bu kent günümüzde yepyeni enerjisiyle öne çıkıyor. Özellikle Prag’ın eşsiz mimari güzellikleri kadar gurme restoranlarıyla da sıkça kendinden bahsettirmeye başladığını belirtmemizde fayda var. Yine de şu mis kokulu bahar gününü sofra başında geçirmeyin. En rahat ayakkabılarınızı giyin ve şehrin yüzlerce yıllık hikâyelerini fısıldayan sokaklarını keşfe çıkın!

Dünya Elinizin Altında

Prag Elinizin Altında

“”

MADRİD

MADRİD

İspanya denince aklınıza ilk olarak Barselona geliyorsa Madrid’e ne büyük bir haksızlık ediyorsunuz, haberiniz yok! Evet, Barselona’nın kumsallara vuran bohem yaşantısı ve garip bir rüyayı anımsatan mimarisi, Madrid’de yerini metropollere özgü bir ciddiyete bırakıyor olabilir ama bu şehrin önünüze birer birer neler sunduğunu görünce Barselona tatlı bir anı olarak geri plana kayacak zihninizde.

Yazın İspanya’nın dört bir yanına dağılan o meşhur turist kalabalığından ve insanın âdeta yüzüne vuran sıcaklardan önce Madrid’i gelip görmek için Mayıs en güzel dönem. Hele ki baharla birlikte kokular daha da çeşitlenmiş, şehrin başkentlere özgü renkleri daha bir yumuşayıp canlanmışken…

Madrid’i dünyanın önde gelen sanat kentlerinden biri kılan sokan galerileri, onlarca lezzeti bir arada sunan tapas bar’ları, büyük markaların sıralandığı alışveriş caddeleri ile ışıltılı bir Avrupa kenti; size kendinizi dostlarınızla birlikte evinizdeymiş gibi hissettiren sokakları, kaldırımlara taşan gece hayatı ve konuşkan insanlarıyla da eşsiz bir Akdeniz kenti Madrid.

Madrid’de sıcaktan ve kalabalıktan önceki son çıkış Mayıs ayı, aman kaçırmayın!

Dünya Elinizin Altında

Madrid Elinizin Altında

“”