Şangay

Şangay

Kasım ayında köklü bir kültürün misafiri olmak için çıktığınız yolculuğun sizi modern dünyanın yükselen yıldızıyla buluşturmak için fırsat kolladığını fark ediyorsunuz ansızın. O da ne? Şangay tanışmak için sizi bekliyor...

Yüzyıllara kazınmış Çin İmparatorluğu’nun hanedanlık izleri şehrin köşe bucağına sinmiş, tüm o büyü kırmızı rengin hâkimiyetindeki bir cümbüşe boyanmışken ışıl ışıl parlayan alışveriş merkezleri, lüks restoranlar ve butikler önünüze bir bir seriliveriyor burada. Güneşin ilk saatlerini People’s Square’de halkın Tai Chi figürleriyle karşılayan şaşkın fakat gülümseyen bakışlarınız akşam saatlerinde ünü dünyaya yayılmış ustaların ellerinden çıkan gurme menülerle keyiften kısıldıkça kısılıyor.

The Bund Caddesi’nden Yu Yuan’a kadar tüm Şangay’ı kucaklamak istediğiniz o keyif anında tıpkı Çinliler gibi  Çindiyebilirsiniz artık; yani ‘şahane’!

Dünya Elinizin Altında

Şangay Elinizin Altında

“”

Buenos Aires

Buenos Aires

Havalar iyiden iyiye soğumaya yılın belki de ilk kar taneleri atıştırmaya başlamışken kurulur genelde yeni yıl hayalleri... Oysa çam ağaçlarının ve rengârenk ışıkların henüz caddeleri, alışveriş merkezlerini süslemediği bir anda hazırlıyoruz bu defa kaçış reçetenizi. Yılın son aylarında Kuzey Yarımküre’de yaşayan milyonlarca insandan farklı olarak ikinci baharı karşılamak için son fırsat bu: Buenos Aires.

Eğlencenin, gece hayatının, binbir çeşit aromanın yükseldiği Latin Amerika mutfak kültürünün ve elbette tangonun doğduğu şehirlerden birine adım atıyorsunuz bu ay. Buenos Aires hiç de hazırlıksız görünmüyor üstelik. Kendisi baharı henüz yaşıyor ne de olsa; bağımsız filmlerin, DJ setlerin ve moda gösterilerinin seyircisiyle buluştuğu Codigo Pais, yerel yemeklerin ve müziklerin görücü karşısına çıktığı Dia de la Tradicion gibi festivaller şehrin temposunu bir an bile düşürmemekte kararlı anlayacağınız. Eh, Buenos Aires gibi tutku aşısıyla korunan bir kenti gönlünüzce didik didik etmek de size düşüyor artık!

Söz Şehirlerde

Ben Buenos Aires

“”

Dubai

Dubai

Yeşilçam sineması bize en güzel aşkların yaşanabilmesi için doğru yerde ve doğru zamanda olmanın zorunluluğundan bahseder, zira Cüneyt Arkın ile Türkan Şoray nice senaryoda yalnızca bu yüzden kavuşamamışlardır. Teşbihte hata olmaz derler ya biz de o hayalin gerçekleşebilmesi için sihirli formülü bulduk en sonunda. Gün batımlarının artık çay vakitlerine kadar gerilediği karanlık günlerin kurtarıcısı, çöl sıcaklarını yazın bitimiyle def etmiş, kendisini hoş bir edayla yenilemiş Dubai oluyor.

Basra Körfezi’nin pırıl pırıl sularına açılan şatafatlı silüeti, Kasım ayında artık gerçek bir şifacı gibi davranan güneş ışınlarının altında usul usul ısınan beyaz kumsalları ile Dubai bitmeye yüz tutmuş tatil hülyalarını teker teker yeniden canlandırıyor. Kıskandırmaktan hiç hoşlanmasanız dahi Dubai Marina’da serin bir kokteyl yudumlarken, Mall of Emirates’de alışveriş dünyasının sınırlarını doyasıya zorlarken kendinizi bile kıskanacağınızdan hiç şüphemiz yok!

Dünya Elinizin Altında

Dubai Elinizin Altında

“”