NEW YORK

NEW YORK

Haziran havasının göğü kapladığı, yeşilin daha yeşil, mavinin daha da mavi olduğu şu günlerde, filmlerden fırlamış gibi duran New York sokaklarını telaşlı kalabalığına rağmen bohem adımlarla turlamak, kitapçılarını, ışıltılı mağazalarını, kafelerini dolaşmak, bir de yorulunca Central Park’ta bir banka geniş geniş oturmak… Amerikan rüyası dedikleri bu değil de nedir?

New York her daim renkli, her daim eğlenceli olsa da, şarkılar ve filmler en çok 'New York’ta sonbahar'a gönderme yapsa da, bu şehrin yeni umutlara açılan ilkbaharı bambaşka! İster East Village’ın dükkânlarını, Chelsea’nin galerilerini, Guggenheim’ı, MoMA’yı dolaşın, isterseniz de tüm planları bir kenara bırakıp kendinizi şehrin dostane parklarına bırakın... New York’un sunduğu sonsuz seçenekler arasından karar vermek size ait. Ne de olsa burası özgürlükler diyarı!

Söz Şehirlerde

Ben New York

“”

FLORANSA

FLORANSA

Açıkhava müzesi kıvamındaki sokakları yüzlerce yıllık bir tarihe doğru açılan Floransa, sanat tutkunlarının ve seyahat severlerin her daim favori rotası. Ancak yaz aylarında çok kalabalık olduğu malum. Hele bir de Akdeniz’in meşhur sıcağı çevreyi sardı mı o eşsiz heykellerden birinin gölgesine sığınmak ve bir daha da hiç oradan çıkmak istemiyorsunuz!

Niyetimiz sizi Floransa’dan soğutmak olmadığına göre, ıslak geçen kış ayları geride kalmış, cehennem gibi yakıcı yaz sıcakları da henüz gelmemişken, güneşin tatlı tatlı gülümsediği Haziran günlerinde göndermek istiyoruz sizi Floransa'ya.

Şehrin tarihle çevrilmiş meydanlarını keşfe çıkabilir, ünlü galerilerinde ve müzelerinde saatlerinizi geçirebilir, Arno’nun asaletini hayran hayran seyre dalabilir, o meşhur dondurmacılarında kendinizi lezzetin ve serinliğin kollarına bırakabilirsiniz. Bahar geldi mi Toskana’ya özgü renkleri üzerine geçiren Floransa, Haziran ayında sadece insan elinden çıkma güzellikleriyle değil, çevresinde uzanan, püfür püfür, mis gibi doğasıyla da gönlünüzü fethedecek!

Dünya Elinizin Altında

Floransa Elinizin Altında

“”

DUBLİN

DUBLİN

Ünlü yazar James Joyce ile özdeşleşmiş, onun izinden romanla, şiirle, edebiyatla ve sanatla yoğurulmuş, kuzeyin efsanelerle büyütülmüş ağırbaşlı kenti Dublin... Haziran’la birlikte, o meşhur soğuklarını geride bırakan ama gri bulutlarından bir türlü vazgeçmeyen Dublin’in yemyeşil parklarını ve tarih kokulu sokaklarını dolaşmanın en güzel zamanları başlar!

Dublin’e gelmişken sayısı 1000’i bulan ünlü pub’larına, önünüze nice zenginlikler sunan kütüphanelerine kendinizi kaptırmamanızın imkânsız olduğunu biliyoruz ama Haziran önünüzde serilirken kapalı mekânlarda çok kalmayın. Şehrin bu en güzel zamanlarında kitaplara konu olan bir hikâyenin peşinde Dublin’in sokaklarını keşfe koyulun. Doğayı şehir hayatının başköşesine yerleştiren bu kenti gezerken taze bahar havasını da bol bol solumayı da ihmal etmeyin!

Dünya Elinizin Altında

Dublin Elinizin Altında

“”