LONDRA

londra

Gökyüzünü kara bulutların kaplayıp ağaçların sapsarı yapraklarını bir bir sokaklara dökmeye başladığı mevsim elbette sadece leyleklerin göç etme vaktinin geldiğinin habercisi değildir. Eylül ayı aynı zamanda bavullarını her daim kapılarının arkalarında tutan seyahat tutkunları için de hareket vaktidir.

Üstelik bahsi geçen sarı yaprakların Hyde Park, Thames Nehri, Soho, China Town ve daha nice Londra’yı Londra yapan, filmlere konu olmuş mekânlara da farklı bir cazibe kattığı dönem olmuştur hep bu ay... Eh, hazır yeri gelmişken Soho’da tükenmeyen gece hayatının hızlı ritimlerine ve China Town’da keşfedilecek gastronomi harikalarına bir de dünyaca ünlü moda markalarının önlerine kattığı rüzgarın ekleneceğini unutmayalım sakın, ne de olsa London Fashion Week tüm asaletiyle geri dönüyor şimdi şehre!

Söz Şehirlerde

Ben Londra

“”

BOSTON

boston

Yaz boyunca gardıroplarınızda tuttuğunuz tiril tiril elbiseleri, keten pantolonları artık yavaş yavaş yağmurluklarınız ve uzun triko bluzlarınızla değiştirme vakti yaklaştı bile. Meteoroloji bize tam da istediğimiz haberleri vermekte; ne çok sıcak ne de çok soğuk. Yani, kış boyunca dur duraksız devam edecek yoğun bir çalışma temposunun içinde karılıp kalmadan önce gerçekleştirilmesi kuvvetle muhtemel o kusursuz kaçış planı üzerine düşünme zamanı.

‘Eylül ayında nereye kaçsak?’ diye çok da düşünmeye gerek yok aslına bakarsanız. Bir liman kenti olmanın verdiği tüm avantajları kullanan, içinde barındırdığı yemyeşil huzur dolu bahçeleriyle size kim olduğunuzu unutturan ve dünyaca ünlü üniversiteleri ağırlıyor olmanın verdiği sorumlulukla sanat ve kültür alanında sesini hiç mi hiç kısmayan Boston huzurlarınızda... Joan Baez’in yolculuğa tam da burada başlaması basit bir tesadüf değildir herhalde, siz ne dersiniz?

Dünya Elinizin Altında

Boston Elinizin Altında

“”

BUDAPEŞTE

BUDAPEŞTE

Kış uykusundan uyanmanın getirdiği mahmurluğu havaların biraz biraz ısınması ve Hıdrellez’in yaklaşmasıyla birlikte atan pek çok güneş düşkünü var. Ancak yaz mevsiminin kocaman sıcak nemli bir bulut gibi üzerimize çöküp bizi klimalı odalara hapsettiği için şikayetçi olanların sayısı da azımsanabilecek gibi değil. İşte bu ay, onların uyanma vakti artık çünkü Budapeşte’de yapılacak çok şey var hâlâ!

Macar topraklarının kimi zaman en şatafatlı kimi zaman da en hüzünlü sahnelerine tanıklık etmiş, bununla da yetinmeyip sınırları aşıp giden Tuna’yı tutmuş içine sığdırmış bir kent, Eylül ayında tahmin edebileceğiniz gibi onlarca festival ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Kendinize yeni gurme yetenekler mi katmak istiyorsunuz? Farklı konseptiyle Kaz Ciğeri Festivali size yeni tatlar sunmaya şimdiden hazır. Müzik severlerinse Budapeşte gibi sanat kokan bir şehre gelip elleri boş dönmeleri elbette mümkün değil; bu ay onları başta Újbuda Jazz Festivali olmak üzere pek çok ziyafet bekliyor. Işıl ışıl parıldayan Tuna Nehri kıyısında yapılacak uzun yürüyüşleri de unutmayalım ama olur mu?

Dünya Elinizin Altında

Budapeşte Elinizin Altında

“”