Los Angeles

Los Angeles

Aralık ayında tatil planı yapmak isteyen seyahat tutkunlarının dikkatine... Yapacağınız ilk iş büyük bir dünya küresi almak olsun öncelikle. Ardından ustaca bir hareketle döndürmeye başladığınız kürenin önünde kapalı gözlerle güzel bir dilek dileyin. Ve...parmağınızı bir noktaya bastırın. Şimdi gözlerinizi açabilirsiniz. Los Angeles biletleriniz için heyecanlanmaya başladınız  bile, değil mi?

Ne de olsa her daim Kaliforniya’nın ılık rüzgârıyla demlenen yıldızlar şehri Los Angeles için heyecanlanmayacak kimse yoktur herhalde! Dört mevsim boyunca meteoroloji sonuçlarının 20°’nin altına düşmediği, Santa Monica gibi sahil bölgelerinde partilerin hiç eksik olmadığı, yağmur bulutlarının yokluğunu fırsat bilen üstü açık son model otomobillerle süslenen bir dünyada yeni yılı kutlamaya ne dersiniz? Her köşesinde farklı bir kutlama hazırlığına girişen L.A.’in sizi bir saniye bile yalnız bırakmayacağına emin olabilirsiniz...

Dünya Elinizin Altında

Los Angeles Elinizin Altında

“”

Havana

Havana

Özgür ruhuyla tüm dünyaya meydan okuyan, alkole meyyali ve dans tutkusuyla nam salmış şehir Havana, Aralık ayıyla birlikte gelen yağmur çamur kış trilojisinden mustarip yaz düşkünlerinin yardımına bir hızır gibi yetişiyor âdeta.

Evinizdeki gardırobunuz sezona uygun botlar, çizmeler ve montlarla dolmuşken bavulunuza tiril tiril beyaz elbiselerinizi, parmak arası terliklerinizi ve güneş gözlüklerinizi sıkıştırabilmek ne büyük bir zevk; üstüne üstlük yeni yılın heyecanıyla sokakları dolduran renkli Kübalı müzisyenlerin dinamik ritimleri de cabası.

Latin Amerika’nın sıcacık güneşiyle ısınan Havana bu ay sizi en büyük festivallerinden biri olup her yıl dünyaca ünlü müzisyenleri bir araya getiren Uluslararası Jazz Festivali, baktıkça bakmak isteyeceğiniz plajları ve rumba figürleriyle canlanan geleneksel yeni yıl kutlamaları ile bekliyor olacak!

Dünya Elinizin Altında

Havana Elinizin Altında

“”

Santiago

Santiago

Gezi rehberlerine “ne kıştan ne de yazdan vazgeçerim, yaşarım ben dört mevsim” edasıyla yaklaşan seferilerin bu ayki duraklarından biri de tahmin edeceğiniz üzere Şili’nin güneşi Santiago oluyor. Ant Dağları’nın karlı heybeti ile Pasifik Okyanusu’nun serin suları arasında bohem bir cennet misali serim serim serilen şehir yarım saatlik mesafede bulunan kayak pistlerine geçit verirken, palmiyelerin süslediği sahil şeridinde Pisco Sour kokteylleri eşliğinde sizi bitmeyen bir ‘dolce vita’ya davet ediyor.

Ünlü şair Pablo Neruda’nın bir türlü vazgeçemediği sevdası Santiago, gökdelenleriyle dünya ekonomisinin ritmine çoktan ayak uydurmuş büyük bir kent ama aynı zamanda da kanında Latin Amerika kültürünün izlerini saklayan bir başyapıt. Santiago bu Aralık ayında, dünyanın en iyi şarapları olarak kabul edilen Şili şaraplarını tattırmak için bekliyor; gurme bir seyahate hazır olun!

Dünya Elinizin Altında

Santiago Elinizin Altında

“”